archive22 Nëntor, 2021 - 23:29

Lajme

Paga minimale, vjen lajmi i madh nga Kryeministri

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj, kanë prezantuar paketën fiskale dhe mbështetjen nga buxheti 2022 për bizneset. Sipas Ramës brenda mandatit, synohet që rritja e pagës minimale të shkojë në 400 mijë lekë të vjetra. “Dy masa të rëndësishme. Aktiviteti i biznesit të vogël është...
Lajme

Ja kur pritet të zbriten çmimet e derivateve për kosovarët

Për shkak të numrit të madh të automjeteve në gjithë vendin, nevoja për t’u furnizuar me derivate është jashtëzakonisht e pranishme. Kësisoj shumë qytetarë duhet që shpesh herë të vizitojnë pikat e ndryshme të karburanteve. Por ajo me çfarë u përballën së fundi këta qytetarë, drejtues të shumtë të automjeteve...
Lajme

Përfshihet nga zjarri një shtëpi të moshuarish, vdesin disa persona

Nëntë persona kanë ndërruar jetë si pasojë e një zjarri që përfshiu një shtëpi të moshuarish të sot në Bullgari. Një ndërtesë e vjetër shkolle në fshatin lindor Royak, e cila u shndërrua në një shtëpi pleqsh, mori flakë pasdite ndërsa dhjetëra banorë që po hanin darkë. “Fatkeqësisht, nëntë persona...
Lajme

Reciprociteti me Serbinë, vjen lajmi i fundit

Autoritetet qeveritare në Kosovë thanë të hënën se janë duke bërë përgatitjet e nevojshme për ngritjen e mundësive institucionale që mundësojnë zbatimin e plotë dhe funksional të masave të reciprocitetit tregtar me Serbinë. Këto komente u bënë gjatë një debati të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës, lidhur me “barrierat...
Lajme

Godet vëllain me kosë, arrestohet 50-vjeçari

Një person, që dyshohet se ka goditur me mjet prerës vëllain e tij, gjatë një konflikti për motive të dobëta është arrestuar këtë të hënë në Fier. 50-vjeçari me iniciale A.F., banues në Lalar të Fierit ka qëlluar me kosë 45-vjeçarin me iniciale B.F., i cili ndodhet në spitalin e...
Lajme

Ja cilat pajisje shpenzojnë më së shumti rrymë

Kriza energjetike pushtoi botën dhe së fundmi, ajo po e afekton edhe Kosovën. Me uljen e temperaturave është rritur kërkesa për shpenzim të lartë të rrymës që për dallim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar është në rritje rekorde prej 21 për qind. Që kjo shifër të mos...
Lajme

Vdes profesori i njohur shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare profesori dhe studiuesi I shquar Aleks Luarasi, Profesor i Historisë së Shtetit dhe të së Drejtës. Ai është autor i monografive “Shteti dhe e drejta shqiptare në epokën e Skënderbeut” (1998); “Studime për të drejtën zakonore shqiptare – Marrëdhëniet familjare” (2001); autor i...
1 2 3 6
Page 1 of 6