archive12 Nëntor, 2021 - 23:48

Lajme

Vjen paralajmërimi nga NATO

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) tha sot se po monitoronte çdo përshkallëzim të situatës në kufijtë e anëtarëve të saj me Bjellorusinë, derisa parashutistët bjellorusë dhe rusë zhvilluan stërvitje të përbashkëta pranë Polonisë. “Ne do të mbetemi vigjilentë ndaj rrezikut të përshkallëzimit dhe provokimit të mëtejshëm nga...
Lajme

E papritur: Deputeti përjashtohet nga partia

Lëvizja BESA ka përjashtuar nga partia deputetin Kastriot Rexhepi, për shkak se ky i fundit nuk mori pjesë këtë të enjte në seancën parlamentare për të mbështetur mocionin e mosbesimit kundër kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Lajmi është konfirmuar nga kryetari i partisë, Bilall Kasami, sipas të cilit,...
Lajme

Syla kritika për Kurtin: Nga zgjedhjet doli si balon i shpërthyer

Gazetari Valon Syla ka komentuar zgjedhjet lokale të këtij viti. Këtë të diel mbahet rundi i dytë i zgjedhjeve. Syla kritikoi kryeministrin Albin Kurti. “Këqyre aftësinë e Albin Kurtit qysh ka dalë me 50.3 si balon i shpërthyer (në zgjedhjet lokale)”, thotë Syla. “Mundohu me imagjinuar çfarë ndryshimi ish kanë...
Lajme

Ky është moti në ditën e zgjedhjeve

Të dielën e 14 nëntorit të gjitha komunat në Kosovë do të mësojnë emrat e kryetarëve për 4 vitet e ardhshme. Balotazhi do të përcaktojë emrat e kryetarëve, por edhe bilancin se cila parti ishte fituese e zgjedhjeve dhe cilat ishin humbëse. Moti në Kosovë është në favorin e qytetarëve...
Lajme

Shpërthim i fuqishëm, raportohet për viktima

Një shpërthim ka goditur një xhami në zonën Spin Ghar të provincës Nangarhar në Afganistanin lindor gjatë lutjeve të së premtes, duke plagosur të paktën 12 persona, sipas banorëve dhe zyrtarëve talebanë. Një zyrtar i paidentifikuar i talebanëve i tha agjencisë AFP se shpërthimi shkaktoi viktima dhe të plagosur. “Mund...
Lajme

LAJM I FUNDIT: Lëndohet një 18-vjeçar në kryeqytet

Një 18-vjeçar ka mbetur i plagosur këtë mbrëmje në zonën e Kombinatit, pasi humbi kontrollin e mjetit dhe doli nga rruga. “Rreth orës 21:40, në rrugën “Konferenca e Pezës”, mjeti me drejtues shtetasin A. M.,18 vjeç, ka dalë nga rruga. Si pasojë është dëmtuar drejtuesi i mjetit, i cili ndodhet...
Lajme

Përplasen dy këmbësorët

Në harkun kohorë të dy orëve, në aksin rrugorë Stacioni i Trenit-Ura e Dajlanit janë pëprlasur dy këmbësorë. Aksidenti i parë ka ndodhur rreth orës 15:20, në aksin rrugorë Stacioni i Trenit-Ura e Dajlanit, mjeti tip “Toyota” me drejtues shtetasin S. T., ka përplasur shtetasin këmbësor E. M., i cili...
Lajme

Mosmarrëveshje në Prizren, lëndohet një person

Një person është lënduar sot, në Prizren, pasi është sulmuar nga një person tjetër për shkak të një mosmarrëveshje të mëhershme, shkruan Gazeta Sinjali. Burimet e Sinjalit brenda policisë kanë thënë se i dyshuari për këtë rast ende nuk është ndaluar edhe pse e kanë kërkuar në shtëpinë e tij....
Lajme

FOTOLAJM | Tymi mbulon Prishtinën

Tymi kaplon Prishtinën në këto ditë të qeta të motit të qëndrueshëm, pa erë të mjaftueshme që të shpërndajë ndotësit ajror, që shënojnë rritje në përqendrime orëve të mbrëmjes, shkaku i djegieve të vogla (small combustion) për ngrohje nga amvisëritë. Sipas Prishtina Weather në orën 16 kur është marrë edhe...
Lajme

Tërmeti goditi këtë vend, ja ku ishte epiqendra

“Në Shkup në ora 16:08, u regjistrua tërmet, epiqendra e të cilës gjendet në Republikën e Shqipërisë, 120 km në jug-perëndim të Shkupit, dhe i takon zonës së Dibrës”, raportojnë nga Observatori Seizmiologjik pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”. Tërmeti u regjistruar me magnitutë ML4.0, duke u ndjerë në vendbanimet...
1 2 3 6
Page 1 of 6