archive7 Nëntor, 2021 - 20:49

Lajme

Atentat me dron ndaj kryeministrit irakian

Në shtëpinë e kryeministrit të Irakut, Mustafa al-Kadhimi, gjatë mëngjesit të së dielës, u krye një atentat. Nga sulmi me dy dron të ngarkuar me eksploziv, u lënduan shtatë roje që kujdeseshin për sigurinë e kryeministrit. Pas disa orëve, Mustafa al-Kadhimi njoftoi se është në gjendje të mirë shëndetësore. Me...
Lajme

Qeverisë i kërkohet rihapja me ligj e bastoreve

Kosova ka ndaluar lojërat e fatit që nga viti 2019, e që nga atëherë asnjë Qeveri nuk ka marrë iniciativën për fuqizimin e një Ligji për lojërat e fatit. Lojërat e fatit në vendin tonë vazhdojnë të zhvillojnë aktivitetet e tyre në mënyrë ilegale, që nga koha kur Qeveria e...
Lajme

Nuk pritej: VV dhe AAK bëjnë koalicion në këtë komunë

Dega e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Viti ka njoftuar se ka marrë vendim që në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale për Kryetar të Komunës së Vitisë do ta mbështesin kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje, Arsim Ademi. Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate në një postim në...
Lajme

Ra nga lartësia, humb jetën 60-vjeçari

Një 60-vjeçar ka ndërruar jetë mbrëmjen e sotme në Tiranë. Viktima është me inicialet B.Sh. Sipas policisë ai dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga lartësia e banesës së tij dhe për pasojë ka humbur jetën në vend. Grupi hetimor ka marrë dëshmitë e familjes dhe po punon për sqarimin e...
Lajme

‘Është i imi, më mirë vdis’, dy studente rrihen për një djalë

Një studente pretendon se është rrahur nga një inxhiniere dhe shkaku i sherrit midis të dyjave është një mashkull. Por teksa të dyja vajzat kanë përfunduar në polici, i riu ka refuzuar të paraqitet pranë drejtorisë vendore përmendi një burim i sigurt duke thënë vetëm kaq në telefon: “Nuk vij...
Lajme

Aksident i rëndë rrugor, lëndohet shoferi dhe fëmija e tij

Drejtuesi i një mjeti dhe fëmija më të cilin udhëtonte mbetën të plagosur këtë mbrëmje në Durrës, pasi u përplasën nga një mjet tjetër tip “Toyota”. Aksidenti është shënuar rreth orës 18:00, në aksin rrugor Xhavzotaj-Rrashbull, ndërsa nuk dihet nëse ka qenë shpejtësia apo gabime të tjera gjatë drejtimit të...
Lajme

Pagat, vjen lajmi shumë i rëndësishëm

Punëtorët shëndetësorë do të protestojnë të hënën në sheshin e Prishtinës. Kështu ka bërë të ditur kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla nëpërmjet një postimi në Facebook. Sipas Sylës, protesta s’është e dëshiruar as nga punëtorët shëndetësor, por e imponuar. “Kërkesa e vetme, barazia sociale,...
Lajme

E rëndë: Gjendet i vdekur një 40-vjeçar, ja çfarë thotë policia

Burime zyrtare të policisë bëjnë me dije, se në rrugën “Bab Rexha” është gjetur i vdekur brenda një kabine elektrike 40-vjeçari N. H. Raportohet se burri është gjetur nga punonjësit e OSHEE dhe dyshohet se shkak i vdekjes është bërë kontakti me rrymën elektrike. Megjithatë grupi hetimor ndodhet në vendngjarje...
Lajme

Ja çfarë moti do mbajë këtë javë

Në Kosovë këtë javë do të mbajë mot i ndryshueshëm. Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës thuhet se të mërkurën dhe të enjten vende-vende priten riga shiu të intensitetit të dobët. “Temperaturat minimale gjatë javës do të lëvizin ndërmjet 4-7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin...
1 2 3 4 6
Page 2 of 6