archive4 Nëntor, 2021 - 20:30

Lajme

Sulm në Ferizaj, policia jep detaje

Stacioni policor në Ferizaj nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj, pasditën e sotme, rreth orës 15:50 ka pranuar një informacion se në rrugën e ” Recakut’’ në Ferizaj është një rast i sulmit . Në lidhje me këtë, policia ka marr veprimet e duhura dhe menjëherë ka dalë në...
Lajme

Ja kur fillon shërbimi i obligueshëm ushtarak në Kosovë

Shefi për Komunikim Strategjik në Ministrinë e Mbrojtjes, Sefer Isufi, ka thënë se shërbimi i obligueshëm ushtarak mund të fillojë pas dy vjetëve. Ai në Klan Kosova ka deklaruar se tani ky proces është akoma në nivelin e hartimit. “Shërbimi i obligueshëm ushtarak është tani i specifikuar në kuadër të...
Lajme

Kosova e treta në rajon në parashikimet për rritjen ekonomike

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka publikuar parashikimin e saj për ekonominë e 37 shteteve – përfshirë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Sa i takon këtij të fundit, BERZH parashikon një rritje prej 6.4 për qind për vitin 2021, në raportin e saj të fundit të Perspektivave Ekonomike Rajonale...
Lajme

OBSH jep paralajmërimin e frikshëm rreth Covid-19

Europa dhe Azia Qendrore janë edhe një herë epiqendra e pandemisë së Covid-19 me rreth 500 mijë vdekje të tjera që pritet të shënohen deri në 1 shkurt. Paralajmërimi i zymtë vjen nga drejtori i OBSH-së për Europën Hans Kluge. Rastet e reja u rritën 55 për qind gjatë 4...
ShowBiz

Këto janë dy hyrjet e reja nga Kosova në ‘Big Brother VIP’

Moderatorja e njohur, Arbana Osmani ka zbuluar surprizat që do të ndodhin gjatë spektaklit të ditës së nesërme të “Big Brother VIP”. Teksa filmon stafin e saj, Arbana pyet gazetaren se “çfarë do të ketë nesër” dhe njëra prej tyre përgjigjet: “Nesër surprizë. Dy hyrje të reja, apo nuk duhet...
Lajme

Bëjini gati çadrat, ky do të jetë moti në dy ditët e ardhshme

Gjatë këtyre dy ditëve të ardhshme parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat ditën e shtune, vende–vende mund të sjellin riga lokale shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-21 gradë Celsius. Do të...
ShowBiz

Një tjetër tragjedi në xhirime, vdes aktori i njohur

Vetëm pak ditë pas ngjarjes tragjike ku mbeti e vdekur Halyna Hutchins në ambientet e xhirimit një tjetër aktor ndërron jetë. Bëhet fjalë për Nic Cupac aktorin e njohur të Indiana Jones. Sipas ‘The Sun’, trupi i tij i pajetë u gjet në një hotel ku po qëndronin anëtarët e...
Lajme

Policia në aksion, ndalohet autobusi- Ja çfarë ndodhi

Policia e Kosovës ka dënuar 15 persona që po udhëtonin pa bartur maska në autobus. Pas mos-respektimit të Ligjit për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë ‘Covid-19’, policia e Kosovës ka ndalur 15 persona në dalje të Graçanicës dhe u ka shqiptuar gjobë, shkruan lajmi.net. Policia e Kosovës ka dënuar 15...
Lajme

Gjykata Kushetuese me një vendim të rëndësishëm

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën për të shpallur të pavlefshme zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Kërkesa për të shpallur antikushtetuese zgjedhjet lokale ishte bërë nga Shoqata e Bashkive të Shqipërisë. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese vjen pasi fillimisht u mor opinion nga Komisioni i Venecias për këtë çështje. Gjykata Kushtetuese pritet...
Lajme

Turqia trondit botën, prodhon armën që nuk e ka askush

Forcave të Komandës së Përgjithshme të Xhandarmërisë dhe Forcave të Komandës së Forcave Tokësore të Turqisë, iu dorëzuan pushkët e prodhuara nga kompania KaleKalıp, transmeton AA. Në një deklaratë nga kompania thuhet se pushka e këmbësorisë KCR556 produkt i KaleKalıp e cila është plotësisht prodhim vendas është projektuar në një...
1 2 3 4 6
Page 2 of 6