archive26 Tetor, 2021 - 18:12

Lajme

370 qytetarë helmohen, ky dyshohet të jetë shkaku

Kontaminimi i ujit të pijshëm nga reshjet e dendura të shiut janë një tjetër pistë që po hetohet si shkak i mundshëm për helmimin e qindra qytetarëve të Krujës. Ujësjellës Kanalizimi Krujë njofton se është gjetur sasi e lartë e amoniakut në ujë, që mund të jetë pasojë e reshjeve...
Lajme

Murati jep lajmin e mirë, 1,500 euro për këto familje

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka njoftuar se sot është bërë pagesa për grupin e parë për familjet që e kanë humbur familjarin nga virusi Covid-19. Murati ka njoftuar se përfitues të kësaj mase janë rreth 500 familje. Më tutje ai tha se në vijim do të procesohen edhe aplikacione...
Lajme

Zjarr i madh në Komoran

Një zjarr i madh ka shpërthyer në Komoran, saktësisht prapa Zonës Industriale. Arsyeja e shpërthimit të këtij zjarri ende mbetet e panjohur. Indeksonline ka kontaktuar me Policinë e Kosovës për të mësuar se çfarë po ndodh atje dhe është në pritje të përgjigjes....
Lajme

Kush është fajtor për ngritjen e çmimeve në Kosovë?

Akuza e kundër-akuza pozitë-opozitë, për rritje të çmimeve në Kosovë, në një kohë kur kjo krizë po ndodh në nivel global. Qeveria e Kosovës assesi nuk mund të shihet si fajtore për rritje të çmimeve. Të vetmin ndikim që mund ta ketë, është ndërmarrja e ndonjë mase të përkohshme mbrojtëse...
Lajme

Dëshmia e plotë e gazetarit kosovar

Gazetari nga Kosova, Halil Berisha, ka dëshmuar sot në Gjykatën Speciale, rreth disa dokumenteve të Dhomave të Specializuara, të cilat i posedonte Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së. Berisha ka dëshmuar para të pranishmëve në seancën gjyqësore për Hysni Gucatin e Nasim Haradinajn, rreth sasisë së materialeve që ai...
Tech

Kur nata kthehet në ditë

Shpikësi Thomas Edison më 21 tetor të vitit 1879, filloi provat për një tjetër lloj filamenti për llambën e tij elektrike ndriçuese. Llamba bëri dritë për 40 orë, duke shënuar eksperimentin e parë të suksesshëm të Edisonit me llambën elektrike, pas mijëra dështimesh në provat laboratorike në Menlo Park të...
Lajme

“Analisti” Zogaj e quan mashtrues Albin Kurtin

Analisti Petrit Zogaj ka ironizuar me kryeministrin Albin Kurti, i cili tha se Qeveria e tij nuk ka faj për rritjen e çmimeve. Zogaj shkruan se “s’është punë me e kapë përgjegjësia liderin”, duke e quajtur Kurtin mashtrues. “Kur jam ne opozite, qeveria eshte fajtore per rritje te cmimeve dhe...
Lajme

Rrahja e gruas në një market të Prishtinës, ky është vendimi i gjykatës për të dyshuarin

Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti i Përgjithshëm Penal ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, për caktimin e masës së paraburgimit me propozim për ekzaminim psikiatrik kundër të pandehurit F.B., për shkak të veprës penale “Sulmi”. Në njoftimin për media thuhet se gjyqtari i procedurës paraprake...
1 2 3 4 5 7
Page 3 of 7