archive23 Tetor, 2021 - 19:32

Lajme

Masat e reja, merret një vendim i ri për shkollat

Qeveria e Kosovës sot ka marrë vendim për masat e reja anti-COVID-19 në Kosovë. Sipas vendimit të publikuar, procesi mësimor në institucionet parashkollore dhe të qëndrimit ditor vazhdon në mënyrë të rregullt. Te institucionet e arsimit parauniversitar të të gjitha niveleve, si dhe në qendrat e qëndrimit ditor, mësimi do...
Lajme

Paralajmërohet protestë nesër para Qeverisë

Shoqata e Gastronomëve nesër, në ora 21:30, do të dal në protestë para Qeverisë së Kosovës. Arsyeja e kësaj proteste është për shkak të masave të reja anti-Covid 19. Sipas masave të reja, orari i gastronomisë vazhdon deri në ora 23:00 por do të punojnë me masa kufizuese. Lajmin për...
Shëndeti

Paraqitet një variant i ri i COVID, është më i…

Ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se mutacioni “Delta Plus” mund të përhapet më lehtë se Delta e zakonshme. Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) e ka zhvendosur atë në kategorinë “variant nën hetim”, për të pasqyruar këtë rrezik të mundshëm. Ndërkohë, nuk ka ende asnjë provë...
Lajme

E rëndë: 12-vjeçarja vret babain

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në shtetin brazilian të Santa Catarina, ku një vajzë 12-vjeçare vrau babain e saj polic për të fituar famë. Së bashku me shoqen 13-vjeçare, ajo ekzekutoi të atin pasi u frymëzua nga vrasja e tmerrshme e Red Baron nga 20 vjet më parë. Nxënësja...
Lajme

LAJM I FUNDIT: Vriten dy persona

Një shpërthim në rrugë që kishte në shënjestër një makinë talebane në Afganistan ka vrarë të paktën dy civilë, përfshirë një fëmijë. Dy bomba shpërthyen në Jalalabad, në lindje të Kabulit, ndërsa një automjet taleban po kalonte të shtunën, duke vrarë një fëmijë, tha shefi i policisë, Ismatullah Mubariz. Ai...
Lajme

Të shtëna me armë zjarri, ky është lajmi i fundit

Një punonjës që qëlloi mbi një sulmues të armatosur, i cili më parë kishte vrarë dy persona në një silo drithi në Nebraska, ndoshta parandaloi më shumë vdekje. Një punonjës, i cili nuk u emërua, mori një armë dhe qëlloi Max Hoskinson (61), pasi ai filloi të qëllonte në “Agrex”...
Lajme

Ky është vendimi për maskat

Qeveria e Kosovës ka publikuar vendimin e ri për masat anti-COVID që do të aplikohen në tërë territorin e Kosovës. Sipas këtij vendimi të ri, bartja e maskës është obligative në të gjitha rastet përveç: Gjatë ngasjes së automjetit vetëm, apo kur në automjet janë prezentë ekskluzivisht anëtarët e ngushtë...
Lajme

Tronditet opinioni: Vriten dy persona

Një shpërthim në rrugë që kishte në shënjestër një makinë talebane në Afganistan ka vrarë të paktën dy civilë, përfshirë një fëmijë. Dy bomba shpërthyen në Jalalabad, në lindje të Kabulit, ndërsa një automjet taleban po kalonte të shtunën, duke vrarë një fëmijë, tha shefi i policisë, Ismatullah Mubariz. Ai...
Lajme

Ky është vendimi i Qeverisë për shkollat

Sot, qeveria e Kosovës ka mbajtur mbledhjen e radhës ku është vendosur për masat e reja anti-Covid të cilat kanë ndryshuar orarin e lëvizjes dhe gjithashtu orarin e gastronomisë. Në anën tjetër, në këtë vendim të qeverisë është folur edhe për zhvillimin e punës në institucionet e arsimit, shkruan lajm.net....
Lajme

Ja kur hyjnë masat e reja në fuqi

Masat e reja kundër virusit Covid-19, që janë miratuar nga Qeveria e Kosovës do të hyjnë në fuqi nga sot, shkruan Gazeta Express. Këtë e ka konfirmuar për Express, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu. “Nga sot”, tha shkurt ai për gazetën, kur u pyet se kur do të...
1 2 3 4 5 7
Page 3 of 7