archive4 Tetor, 2021 - 18:25

Tech

Bien në gjithë botën Facebook, WhatsApp dhe Instagram

Facebook, WhatsApp dhe Instagram kanë rënë në të gjithë botën. Tre aplikacionet, të cilat janë të gjitha në pronësi të Mark Zuckerberg, prej disa minutash nuk janë të aksesueshme. Sipas DownDetector, problemet po prekin përdoruesit globalisht. NetBlocks, i cili gjurmon ndërprerjet dhe problemet e internetit, shkroi në Twitter: “Facebook, WhatsApp,...
Lajme

Vrau të fejuarën, zbardhen mesazhet kërcënuese të shqiptarit

Nuk ka zgjatur shumë arratia e 28-vjeçarit Ilir Gjokaj, shqiptarit në Mal të Zi i cili dyshohet për vrasjen e të fejuarës së tij 19-vjeçare Sheila Bakija, dhe plagosjen e babait të saj Shaban Bakija 42 vjeç. Mediat malazeze raportojnë se ai është vetëdorëzuar në polici mbrëmjen e të dielës,...
Lajme

Zjarri i madh, vdes një person

Sot, rreth orës 13:40, në fshatin Reps të Mirditës, si pasojё e shpërthimit të një bombule gazi, banesa ku jetonte Nikollë Prendi, vëllai i Ndrea Prendit, gardistit të ’21 Janarit’, është përfshirë nga flakët. Si pasojë ka humbur jetën 65-vjeçari Nikollë Prendi. Ndërkohë shërbimet e Policisë dhe të zjarrfikëses ndodhën...
Shëndeti

Keni ftohje apo koronavirus? Si të bëni dallimin

Tani ka më shumë informacion në lidhje me koronavirusin dhe simptomat e tij, pasi kanë kaluar më shumë se një vit e gjysmë që kur shpërtheu pandemia. Mirëpo, si mund të dallojmë nëse kemi të bëjmë me koronavirus apo me ftohtje. BBC i ka kushtuar një artikull kësaj çështjeje ku...
Lajme

Bie shkalla e papunësisë në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore (AFP), për tremujorin e parë (TM1) 2021. Sipas rezultateve, dy të tretat e popullsisë në Kosovë janë popullsi në moshë pune, ku përfshihen moshat 15-64 vjeçare. Në kuadër të popullsisë në moshë të punës, shkalla e...
Lajme

‘E gjithë Kosova’ edhe nesër pa rrymë

KEDS-i ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa zona të Kosovës. Sipas njoftimit, arsyeja e ndërprerjes së rrymës do të bëhet për shkak të punimeve në rrjet. Më poshtë gjeni zonat ku do të ketë mungesë të rrymës: Njoftimet nga KEDS për punimet në...
Lajme

Bëhuni gati, kaos moti së shpejti

Rryma ajrore polare që qarkullon në hemisferën veriore, ndërroi papritur drejtim duke u spostuar rreth 9 milje në kurorën e planetit thonë ekspertët, të cilët nuk e fshehin shqetësimin e tyre për pasojat e këtij fenomeni. Kjo fashë erërash të forta që ndajnë ajrin e ftohtë të Arktikut nga ai...
Lajme

Anëtari i Vetëvendosjes zgjidhet në krye të KEK-ut

Dje gjatë ditës Metro raportoi së anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje pritet të emërohet Kryeshef Ekzekutiv në korporatën elektronergjetike të Kosovës, gjë e cila është konfirmuar sot nga kjo korporatë, shkruan Gazeta Metro. Sipas burimeve të Gazetës Metro, intervistimi i kandidatëve për pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv të Korporatës Elektroenergjetike të Kosovës...
1 2 3 5
Page 1 of 5