archive15 Shtator, 2021 - 23:58

Lajme

Ja si mund të quhet në të ardhmen Zelanda e Re

Partia Maori në Zelandën e Re, ka bërë një peticion në të cilin kërkon ndryshimin zyrtar të emrit të shtetit, në Aotearoa. Peticioni gjithashtu i kërkon Parlamentit që të rivendosë emrat e qyteteve në gjuhën Maori. “Gjuha Te Reo Maori duhet të ishte rivendosur me kohë në vendin që i...
Lajme

Spektakli në Anfield fitohet nga Liverpool + GOLAT E NDESHJES

Liverpooli e ka mposhtur Milanin në kuadër të Ligës së Kampionëve, transmeton Sinjali Sport. Skuadra e Klopp ka triumfuar me përmbysje ndaj ekipit të Piolit me shifrat 3-2. Kjo supersfidë nga fillimi deri në fund ishte e zjarrtë. Vendasit dominuan me raste, ku edhe shënuan të parët me anë të...
Lajme

E rëndë: Dy persona humbin jetën në bregdetë

Trupat e dy të burrave 25 e 35 vjeç, u gjetën në shpellat pranë portit të Portocolom. Dy amerikanë kanë vdekur sot teksa ngjiteshin në një pikë të frekuentuar shkëmbore në juglindje të brigjeve të Mallorca në Spanjë. Dy meshkujt 25 e 35 vjeçare nuk janë emëruar, por kishin ardhur...
Lajme

“Drencia lind edhe dylbera”, mbushen muret me mbishkrime të ndryshme

Muret e hapësirave publike të Drenasit u mbuluan sonte me mbishkrime të cilat targetojnë dhunën e shumëfishtë e të vazhdueshme ndaj grave. Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist thotë përmes njoftimi se shtypja sistemike e cila vazhdon t’i lërë vajzat e gratë, punëtoret/ët e personat LGBTI+ në gjendje të mjerueshme,...
Lajme

Ky është fshati që Specialja pretendon se u kryen krime lufte

Fshati Zllash në Prishtinë sot duket një vend i qetë, por nuk e kishte një qetësi të tillë gjatë periudhës së luftës. Gjatë luftës në këtë fshat UÇK-ja kishte një bazë qëndrimi. 22 vite pas, këtij fshati i është shtuar vëmendja pasi Gjykata Speciale pretendon se aty u kryen krime...
1 2 3 8
Page 1 of 8