archive16 Korrik, 2021 - 20:35

Lajme

Abdixhiku vaksinohet me Astra Zeneca, ka një mesazh për qytetarët

Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku është vaksinuar sot kundër koronavirusit. Abdixhiku ka bërë të ditur se ka marrë dozën e parë të vaksinës Astra Zeneca. “Sot, u vaksinova me dozën e parë ‘AstraZeneca’, në Qendrën e Vaksinimit, Salla 1 Tetori; dhe nëpërmjet këtij postimi i ftoj të gjithë qytetarët tanë...
Lajme

Ish presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviq, kandidate për sekretare të Përgjithshme të NATO’së

Ish presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviq, ish-Kryeministrja Britanike Teresa May dhe Dalia Gribauskaite përmenden si kandidate të mundshme për Sekretare të Përgjithshme të NATO-së. Robin Shepered, nga forumi ndërkombëtar “Halifax”, një nga organizatat globale më të respektuara që merren me sigurinë botërore, gjithashtu la të kuptohet se diçka fshihet pas këtij...
Lajme

OBSH propozon mision të ri në Kinë për origjinën e koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka propozuar të premten një fazë të dytë të studimeve për origjinën e koronavirusit në Kinë, duke përfshirë auditimet e laboratorëve dhe tregjeve në Vuhan. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u ka prezantuar planin vendeve anëtare, pasi ka thënë se hetimet janë duke...
Lajme

BIK’u tregon se kur do të falet namazi i Kurban Bajramit

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që namazi i Bajramit të falet me kapacitetet e plota në xhami. Falja e namazit të Kurban Bajramit do të bëhet në orën 05:51. Nga kjo Bashkësi kanë kërkuar që të shmanget organizimi i ceromonisë së faljes së namazit në ambientet publike si...
Lajme

Afrohet ‘cikloni evropian’ edhe në Kosovë dhe rajon!

Cikloni i fuqishëm evropian i cili shkaktojë përmbytje katastrofike në Evropë tani po i afrohet rajonit tonë duke shkaktuar destabilizim të fuqishëm të motit. Cikloni do të dobësohet pak, por prapë do të jetë mjaftueshëm i fuqishëm për të shkaktuar reshje të dendura shiu dhe rrebeshe lokalisht të fuqishme shiu...
Lajme

Arrestohen Dardan Molliqaj me shokë

Partia Socialdemokrate ka zhvilluar sot një aksion tek objekti i ish-Rilindjes, shkruan Gazeta Express. Në këtë aksion janë arrestuar kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, anëtarët, Zgjim Hyseni, Frashër Krasniqi dhe Nol Nushi. Në mesin të arrestuarve është edhe një i moshuar. Deri tek arrestimi i zyrtarëve të PSD-së, erdhi pasi...
Lajme

Humb jetën tragjikisht gazetari kosovar

Ka ndërruar jetën tragjikisht ish-gazetari Sylë Osmanaj, raporton Gazeta Blic. Ai kishte punuar si gazetar në Gazeta Rilindja që nga viti 1969 deri në mbylljen e saj. Asociacioni i Gazetarëve i ka shprehur ngushëllime familjes për këtë humbje të pazëvendësueshme. Telegrami i plotë i ngushëllimit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...