archive13 Korrik, 2021 - 20:04

précis

Libri “Multikulturalizmi dhe ndërkulturalizmi në Ballkan” sjell njohuri të mjaftueshme për popujt e vegjël të Ballkanit

Shkruan: Arben Hoti, MA i Gjuhës Angleze Prej kur njerëzimi ka filluar të regjistrojë ngjarjet dhe ndodhitë më të rëndësishme në botë, ka egzistuar edhe bashkëpunimi i ndërsjellë, ka egzistuar edhe bashkëjetesa, edhe lidhjet e ndryshme nga interesi apo të natyrave tjera. Kësisoi, në aspektin emocional, këto kontakte kanë ndikuar...
Lajme

Mbi 1 mijë e 500 persona të helmuar në Deçan

Mbi 1 mijë e 500 persona janë helmuar në Komunën e Deçanit nga e shtuna. Dyshimet e para janë se helmimi ka ardhur nga uji i pijshëm. Drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan, Selmon Berisha ka thënë për media se mbi 1 mijë e 500 persona kanë...
Lajme

Shpallet gjendje emergjente në Deçan

Helmimi i qindra qytetarëve të Deçanit e ka nxitur komunën e Deçanit, që të shpallë gjendje emergjente në gjithë territorin e Komunës së Deçanit. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i kësaj komune Bashkim Ramosaj në llogarinë e tij në “Facebook”, transmeton “Indeksonline”. Në vendimin që e ka marrë...
Lajme

Duda Balje vaksinohet kundër COVID-19

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka marrë vaksinën kundër COVID-19. Përmes një postimi në Facebook, ajo njoftoi se mori dozën e parë të vaksinës Pfizer. Balje publikoi disa fotografi nga procesi i vaksinimit në sallën “1 Tetori” dhe falënderoi mjeket. “Faleminderit Dr. Afërdita Kurtaj & Jana Kçira! Le...
Lajme

Buzhala: Gjysmë milioni shqiptarë jashtë Kosovës po mundohen me e bindë Valon Sylën që s’janë gërrnaça

Gazetari Berat Buzhala nëpërmjet një postimi në Facebook ka komentuar mbi diasporen shqiptare. Ai ka thënë se gjysmë milioni shqiptar po mundohen ta bindin gazetarin Valon Syla që nuk janë ‘gërrnaça’, shkruan Gazeta Metro. Syla është kritik ndaj një pjese të diasporës, ndërsa Buxhala ka thënë se ‘fetishi’ i diaspores...