archive11 Korrik, 2021 - 20:10

Lajme

Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se në 5 ditët e ardhshme temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17-19 gradë Celsius, ndërsa maksimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 30-37 gradë Celsius. Sipas këtij instituti, të hënën parashihet të ketë vranësira, në disa vende edhe riga shiu. Ndërsa, nga dita...
Lajme

IKMK vazhdon me aktivitetet e radhës

Njoftimi i plotë nga IKMK: Puna vullnetare është përkushtim i kohës dhe energjisë në një aktivitet, i cili është për të mirën e shoqërisë, komunitetit dhe mjedisit. Aktivizimi në shërbimet e komunitetit u jep studentëve mundësinë për t'u bërë anëtarë aktiv të komunitetit të tyre dhe ka një ndikim të...
Lajme

Albin Kurti zbërthen rezolutën për Srebrenicën

Në një shënim për 26-vjetorin e Srebrenicës, kryeministri Kurti i referohet një rezolute mbi genocidin në fjalë, të cilën Kuvendi i Kosovës e miratoi ditë më parë. “Sot është 26 vjetori i gjenocidit në Srebrenicë, ushtruar nga forcat serbe e të Serbisë mbi viktimat boshnjake. Institucione të ndryshme ndërkombëtare, ndër...
Lajme

Ky vend i jep 150 euro shpërblim, nëse vaksinohesh

Për të shpëtuar sezonin e turizmit, qeveria në Athinë planifikon duke nisur nga 15 korriku t’u paguajë 150 euro të rinjve që vaksinohen. Por jo të gjithë të rinjtë grekë e shohin pozitivisht këtë. Rruga para klubit “Chelsie” në Athinë është mbushur plot. Sipas rregullit nuk duhet të qëndrosh para...
Lajme

“Në Evropë s’ka vend për mohim të gjenocidit”

“Teksa shënojmë 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, është detyra jonë e përbashkët që ta kujtojmë atë përgjithmonë”, thanë në një deklaratë të përbashkët shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dhe komisionari për zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi. “Në Evropë nuk ka vend për të mohuar gjenocidin,...