archive6 Korrik, 2021 - 15:59

Lajme

Bekim Haxhiu-Kamishi: Do ta fitojmë Mitrovicën

Deputeti i PDK’së Bekim Haxhiu ka folur për zgjedhjen e Memli Krasniqit kryetar të PDK’së. Haxhiu thotë se u realizua një proces demokratik ku gara ishte e hapur. Pjesëmarrja e vetëm një kandidati sipas tij, nuk do të thotë se s’ka demokraci në këtë parti. Haxhiu në emisionin DPT te...
Lajme

Osmani: Thaçin askush s’duhet ta quajë “zagar të amerikanëve”, ai ka qenë kryeministër dhe kryetar në kohëra historike

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një intervistë për prestigjiozen gjermane “Der Spiegel”, ka folur për Hashim Thaçin dhe marrdhëniet me SHBA-në sa ishte president i vendit. E pyetur nëse ka ardhur koha që Kosova të emancipohet nga SHBA-ja, në një kohë kur “presidenti Thaçi, shpeshherë i shpotitur si zagar...
Interesante

Kjo pjesë e shalqirit e ka efektin e njëjtë sikur viagra

Në pjesën e bardhë të shalqirit ka sasi të mëdha të citrulinës që reagojnë me enzimat tona. Formohet arginina, e cila ka një efekt të dobishëm në sistemin kardiovaskular dhe forcon qarkullimin, thotë nutricionistja kroate, Olja Martinić. Pjesa e bardhë e shalqirit (lëvorja) përmban sasi të mëdha të vitaminave B6,...
Biznes

Pensionohet njeriu më i pasur në botë

Jeff Bezos, sot do të largohet zyrtarisht nga pozita e shefit ekzekutiv të Amazon. Tani, 57 vjeç, shefi ekzekutiv i gjigandit të blerjeve në internet do të dalë në pension duke marrë me vete rreth 197 miliardë dollarë – një pasuri marramendëse që është 739,489 herë më shumë se vlera...
Sporti

Superkompjuteri parashikon favoritin për kampion të ‘Euro 2020’

Superkompjuteri ka parashikuar se Anglia do t’ia dal të kualifikohet në finale të “Euro 2020”, por do mposhtet nga Italia në “Wembley”. Skuadra e Gareth Southgate do përballet me Danimarkën në gjysmëfinale, derisa do shkojnë me besim të plotë duke marrë parasysh fitoren e thellë ndaj Ukrainës në çerekfinale, transmeton...
Lajme

Ky do të jetë moti për sot dhe nesër në Kosovë

Prishtina Weather ka njoftuar se nga nesër do të rikthehet sërish i nxehti afrikan dhe do të ketë rritje të temperaturave mbi vlera mesatare. Sipas parashikimeve të fundit, moti i nxehtë dhe me diell do të na shoqërojë edhe gjatë ditëve të fundjavës, raporton Express. Nga dita e martë pritet...