archiveKorrik 2021

Lajme

730 vjet shtet, Zvicra feston nesër përvjetorin e pavarësisë

Shteti i Zvicrës nesër mbush 730 vjet. Shtet ky, i cili sheh prapa një histori të bujshme përpjekjesh dhe suksesesh, shkruan albinfo.ch. Për fillim duhet theksuar se në vitin 1291 Uri, Schwyz dhe Unterwalden lidhën bashkë një aleancë. Në vitet 1332 deri 1513 kësaj iu bashkëngjitën edhe Berna, Cyrihu, Glarusi,...
Lajme

Më shumë se 14,000 shkencëtarë japin paralajmërimin: Nuk na presin ditë të mira, gjendja është më keq se ç’mendohej

Më shumë se 14,000 shkencëtarë kanë nënshkruar një deklaratë ku thuhet se planeti është në gjendje të jashtëzakonshme. Shkencëtarët i thanë Agence France-Presse (AFP) se nga 31 parametrat ekologjikë që i duhen Tokës, 18 prej tyre po përballen me rezultate të dobëta. Nivelet e metanit atmosferik dhe dioksidit të karbonit...
ShowBiz

Pse estrada jonë i trajton 1.8 milion kosovarë si budallenj?

Ndoshta sepse besojnë se kapaciteti i popullatës civile është deri aty dhe andaj duhet ta ulin nivelin artistik për të qenë gjithëpërfshirës. Apo, ndoshta thjesht nuk janë aq të mirë në atë që bëjnë dhe deri aty është potenciali artistik i tyre, kush e di… Sidoqoftë, vështirë i kuptueshëm degradimi...
Lajme

Me mbishkrime në luftë për barazi

“Morali i shpisë nuk matet me trupin e çikave”, është vetëm një nga shumë mbishkrimet që janë shkruar së fundmi në disa prej mureve të objekteve të qytetit të Vushtrrisë. Kjo dhe shumë mbishkrime të tjera, që kanë për qëllim avancimin e barazisë gjinore, janë duke u shkruar nëpër hapësira...
ShowBiz

Mihrije Braha dhe Naim Abazi marrin vaksinën anti-COVID

Çifti i njohur i estradës, këngëtarët Mihrije Braha dhe Naim Abazi, kanë marrë vaksinën anti-COVID. Kjo është bërë e ditur nga vet çifti, të cilët momentin e vaksinimit e kanë ndarë me ndjekësit e tyre në rrjetet sociale Ata kanë bërë thirrje që të gjithë qytetarët të vaksinohen....
Lajme

Ky do të jetë moti për ditët e para të gushtit

Prishtina Weather ka njoftuar se gjatë fundjavës do të ketë mot shumë të nxehtë, dhe se në disa vende temperaturat të dielën do të arrijnë deri në 38 Gradë Celcius. Por, janë paralajmëruar edhe rrebeshe shiu. E kryesisht me diell parashihet moti edhe në ditët e para të javës së...
1 2 3 17
Page 1 of 17