archive27 Qershor, 2021 - 23:44

Lajme

Kur pritet të largohet i nxehti afrikan në Kosovë

Teksa prej më shumë se një jave i nxehti afrikan ka “pushtuar” Ballkanin dhe një pjesë të madhe të Europës, sinoptikanët paralajmërojnë se duke nisur nga e hëna do të kemi një rënie të temperaturave. Sipas mediave greke temperaturat do të kenë një luhatje nga 23 deri në 36 gradë....
Lajme

Zeka: Vrasjen në Velipojë e shkaktoi shteti shqipetar

Një konflikt verbal mes dy familjeve në Velipojë të Shkodrës, do të kthehej në tragjedi mesnatën e djeshme, duke tronditur të gjithë vendin. 4 persona, mes tyre dy vëllezër dhe një i ri vetëm 20 vjeç, u vranë nga breshëria e plumbave. Zeka, përmes një postimi në profilin e tij...
Lajme

A ka mbërritur në Kosovë varianti Delta i COVID-19?

Varianti “Delta” që fillimisht është detektuar në Indi, është bërë varianti dominues në botë i koronavirusit, i cili sipas ekspertëve kosovarë shumë shpejt mund të mbërrijë edhe tek ne, shkruan Gazeta Metro. Varianti Delta vlerësohet se është afërsisht 60% më i transmetueshëm se varianti Alpha, ose Kent. Ndërsa, edhe Organizata...
Lajme

Kurti tregon se si e sheh ai marrëveshjen finale me Serbinë

Kryeministri i Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje ka theksuar katër qëndrime të Qeverisë që ai e udhëheq mbi marrëveshjen finale që synohet të arrihet me Serbinë. Kurti sot në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të LVV-së tha se marrëveshja, përveç njohjes nga Serbia, duhet ta përfshijë edhe anëtarësimin e...