archive25 Qershor, 2021 - 20:52

Lajme

Çmimi “Podrimja” shkon te Sidrani në Sarajevë

Shkrimtari boshnjak, poeti dhe skenaristi i njohur, Abdulah Sidran, po qëndron në Kosovë. Ai është pritur sot në zyrën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Bashkë me Sidranin, në zyren e kryeministrit qëndroi edhe kryetari i bordit të Kolegjit AAB, Lulzim Tafa. Tafa, përmes një postimi në profilin e tij...
précis

Kolegji AAB mbajti akademi në 85 vjetorin e lindjes së akademikut Rexhep Qosja

Kolegji AAB në bashkënpunim me Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizuan një akademi me rastin e 85 vjetorit të lindjes së akademik Rexhep Qosjes. Në këtë ceremoni ku morën pjesë figura të rëndësishme të institucioneve të Kosovës, intelektualë, studiues, profesorë, studentë e mysafirë të shumtë nga të gjitha trojet shqiptare, akademik...
Lajme

Kurti: Vepra e Qosjes është e pa moshë

Kryeministri Albin Kurti, mori pjesë në akademinë solemne në shënim të 85- vjetorit të lindjes së akademikut Rexhep Qosja. Në fjalën e tij, kryeministri Kurti i uroi profesorit Rexhep Qosja jetë të gjatë dhe krijimtari të vazhdueshme, duke i dëshiruar që çdo përvjetor i ardhshëm të shënohet me suksese të...