archive24 Qershor, 2021 - 23:00

Shkencë

OKB jep alarmin: Njerëzimi rrezikon zhdukjen nga ngrohja globale

Ngrohja globale mbi nivelin e përcaktuar nga marrëveshja e Parisit për klimën do të ketë “pasoja të pakthyeshme mbi njerëzimin”. Me 2 gradë më shumë në vend të 1,5, gati 420 milionë persona do të përballeshin me “valë të nxehtit ekstrem”, dhe 80 milionë të tjerë do të kërcënoheshin nga...
Lajme

Kjo është dhurata që Macron ia bëri Kurtit dje në Paris

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë dhurate ka marrë dje nga homologu i tij francez, Emmanuel Macron. Kurti postoi dy fotografi të emblemës nga Macron, në rrjete sociale. “Dhurata nderuese e Presidentit Macron në fund të takimit dhe vizitës së djeshme në Paris”, ka shkruar kreu i...
Lajme

Bëhen llom për një parking në Pejë

Policia e Kosovës ka arrestuar gjashtë persona dhe në Pejë, pasi të njëjtit pas një mosmarrëveshje rreth një parkingu të veturave, janë rrahur mes vete. Sipas Policisë, “gjashtë të dyshuarit pas trajtimit mjekësor janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit janë dërguar në mbajtje.” Përleshja dyshohet të ketë ndodhur rreth...