archive23 Qershor, 2021 - 23:11

Sporti

“Euro 2020”, të gjitha çiftet dhe orari i ndeshjeve

Gjermania, Portugalia dhe Franca janë skuadrat e fundit që kanë prerë biletën për një vend në mesin e 16 më të mirave në Kampionatin Evropian. Tashmë janë kompletuar të gjitha çiftet që do të luftojnë nga dita e shtune për një vend fillimisht në çerekfinale, më pas gjysmëfinale dhe në...
Lajme

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Sot rreth orës 13:00 në Gjakovë është gjetur pa shenja jete një person i gjinisë mashkullore. Viktima është rreth 60-vjeç. Vdekjen e tij e ka konfirmuar ekipi mjekësor, ndërsa policia ka nisur hetimet. Kështu ka bërë të ditur Policia Rajonale e Gjakovës. “Reth orës 13:00 është gjetur trupi i pajetë,...
Lajme

Gazetari i njohur kroat: Përshëndetje serbëve që më kërcënuan, rroftë Kosova dhe heronjtë e UÇK-së

Gazetari i njohur kroat, Velimir Bujanec, ka publikuar një fotografi në rrjetet sociale duke bërë shqiponjën dhe prezantuar shishen e rakisë “Skënderbeu”. Në këtë formë ai ka përshëndetur serbët, për të cilët thotë se e kërcënuan ditët e fundit. “Përshëndetje të mëdha të gjithë serbëve që më kërcënuan këto ditë....
Lajme

Zbulohet liqeni më i madh antik

Në planetin tonë është zbuluar liqeni më i madh që ka ekzistuar rreth 155 milionë vite me parë. I njohur si liqeni Paratethys shkencëtarët kanë zbuluar se ai shtrihej nga Austria ne Kazakistan. Gjenden gjurmë të liqenit antik më të madh në planetin tonë. shtrihej nga zemra e Evropës e...
Lajme

Deri kur do të zgjasë i nxehti afrikan, flet Sylë Tahirsylaj

Vendin tonë këtë javë e ka kapluar i nxehti afrikan. Sipas parashikimeve gjatë ditës së sotme temperaturat do të arrijnë deri në 36 gradë. Lidhur me këto temperatura përvëluese por edhe atë se sa do të zgjasin ka folur meteorologu i njohur, Sylë Tahirsylaj. “Temperaturat minimale në shkallë vendi do...