archive13 Qershor, 2021 - 15:04

Lajme

Një i vdekur dhe 7 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë një person ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me koronavirus. Ndërsa janë regjistruar edhe shtatë raste të reja. “13 Qershor 2021: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të...
Lajme

Lista me emrat e personave që do të vaksinohen sot

Ministria e Shëndetësisë ka ftuar qytetarët që kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, që të paraqiten në sallën “1 Tetori” për injektimin e dozës së dytë. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare, MSH;ja ka bërë me dije se janë duke u kontaktuar edhe qytetarët e tjerë që...
Lajme

Parashikimi i motit për këtë të diel

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​, të dielën e 13 qershorit do të mbajë mot me diell dhe vranësira të dendura të cilat gjatë ditës parashihen të sjellin shi dhe shkarkime rrufesh. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-24 gradë...
Lajme

Policia jep detaje për vrasjen e rëndë në Rahovec

Një vrasje e rëndë ka ndodhur mbrëmjën e së shtunës në komunën e Rahovecit. Policia e Kosovës ka njoftuar se i dyshuari është arrestuar. Ndërsa viktima fillimisht ka marrë tretman mjekësor në QKMF Rahovec e më pas në Emergjencën e Spitalit Rajonal në Gjakovë, ku më pas ka ndërruar jetë....
Lajme

Vaksinohen Vjosa Osmani e Glauk Konjufca

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca kanë marrë sot vaksinën anti-COVID në qendrën e vaksinimit “1 Tetori” në Prishtinë. Osmani e Konjufca kanë marrë dozën e parë të vaksinës gjatë vizitës së tyre në qendër nga ku kanë bërë thirrje që edhe qytetarët të vaksinohen....
Lajme

Riaktualizohet çështja e bartjes së shamisë në shkolla

Deputetë nga Komisioni për të Drejtat e Njeriut në Kuvendin e Kosovës, kanë kërkuar nga Ministria e Arsimit që vajzave nën moshën 18 vjeçare, të mos u ndalohet shkuarja në shkollë edhe nëse ato mbajnë në kokë shami, apo siç njihet ndryshe si hixhab. Çështja e shamisë është aktualizuar këtë...