archive10 Qershor, 2021 - 20:09

Lajme

“Kurti s’pranoi ta nënshkruante deklaratën e përbashkët meqë s’ishte shkruar Republika e Kosovës”

Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë ka përfunduar pa një deklaratë të përbashkët. Siç shkruan mediumi serb, Tanjug, deklarata nuk u miratua pasi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti kërkoi në momentin e fundit që në dokument të shkruhej “Republika e Kosovës”. Sipas Tanjug, ajo deklaratë është harmonizuar ditë...
Lajme

Ky është moti për dy ditët e ardhshme

Gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të cilat gjatë ditës vende-vende parashihen të shoqërohen me riga shiu dhe shkarkime rrufesh. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-26 gradë Celsius. Do...
Lajme

Gjenerali Clark: Nëse Millosheviqi do ta pranonte marrëveshjen e Rambujesë, NATO nuk do të ndërhynte

Ish-gjenerali i NATO-s, Wesley Clark në një intervistë për Zërin e Amerikës ka thënë se nëse Sllobodan Millosheviq do të pranonte marrëveshjen e Rambujesë atëherë NATO nuk do të ndërhynte në vitin 1999. Sot janë bërë 22 vite nga përfundimi i fushatës bombarduese së NATO-s kundër Serbisë, transmeton Indeksonline. “Marrëveshja...
ShowBiz

Moderatorja kosovare ia pren veshin gazetarit në transmetim direkt

Një situatë aspak e mirë është zhvilluar sot në një emision në Klan Kosova. Derisa po zhvillohej emisioni, duke i prerë flokët gazetarit Milot Hasimja, ka ndodhur diçka ‘aksidentale’. Gazetarja e cila po i shkurtonte flokët, kolegut të saj, i ka prerë edhe pak veshin pa dashje. Gjatë transmetimit atij...
Lajme

Të hënën nuk do të ketë mësim, ky është njoftimi i MASHT-it

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka kërkuar nga Drejtoritë Komunale të Arsimit (DKA), që të premten (11 qershor 2021), në të gjitha shkollat fillore, të mesme të ulëta dhe të mesme të larta, ora e parë e mësimit t’i kushtohet 12 qershorit – Ditës së Paqes. Për...