archive9 Qershor, 2021 - 20:54

Lajme

Çka nënkupton për Kosovën urdhëri i ri i SHBA-së për Ballkanin

Presidenti amerikan Joe Biden ka nxjerrë një urdhër ekzekutiv për të bllokuar pronat dhe për të pezulluar hyrjen në SHBA, të të gjithë personave që kontribuojnë në destabilizimin e situatës në Ballkanin Perëndimor. Urdhëri është publikuar më 8 qershor nga Shtëpia e Bardhë dhe i njëjti zgjeron masat e jashtëzakonshme...
Lajme

Rrëfimi i padëgjuar: Flet ish-komandanti i Batalionit të Policisë Ushtarake në UÇK për përplasjen që pati me kasapin Mlladiq!

Ish-komandanti i Batalionit të Policisë Ushtarake në UÇK, Hafir Hoxha, përmes një shkrimi të gjatë në Facebook, ka zbuluar informacione nga takimet që kishte pasur me “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiq. Hoxha shkruan gjatë gjithë kohës sa ka shërbyer në Shkup në praktikë në vitin 1985 ka pasur konflike me...
Lajme

Koha kur Vuçiqi thurte lavde për Mladiqin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kishte lavdëruar vite më parë kriminelin serb Ratko Mladiq, të cilit iu konfirmua dje dënimi me burgim të përjetshëm. E lavdet që ia thurte Vuçiqi Mladiqit i ka publikuar gazetari Florian Bieber, duke postuar një video. Remember, in 2007 Vucic praised Ratko Mladic. The facts...
Lajme

Urdhri i presidentit Joe Biden, reagon ambasada e SHBA-së në Kosovë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar lidhur me urdhrin e fundit të presidentit amerikan Joe Biden, për angazhimin e Uashingtonit për të luftuar korrupsionin në vendet e Ballkanit Perëndimor. Në komunikatën e ambasadës amerikane thuhet se korrupsioni dëmton politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin...
Lajme

22 vjet nga kapitullimi i Sllobodan Millosheviqit

Sot bëhen 22 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilin iu dha fund luftës në Kosovë, pas dorëzimit të ish-ushtrisë së Jugosllavisë dhe kapitullimit të kriminelit serb Sllobodan Millosheviq. Me këtë marrëveshje, Serbia është detyruar të tërheqë të gjitha forcat e saj policore dhe ushtarake nga...
Lajme

Ministrja Gërvalla e bllokon në Twitter gazetarin Berat Buzhala

Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, e ka bllokuar në rrjetin social “twitter”, gazetarin, Berat Buzhala. Lidhur me këtë ka njoftuar vetë Buzhala në profilin e tij zyrtar në “facebook”, duke thënë se Gërvalla e ka bllokuar vetëm për shkak të kritikës së bërë ndaj...
Lajme

Shtëpia e Bardhë në aksion: Do t’i fusim në listë të zezë të gjithë zyrtarët në Ballkan që nuk i respektojnë këto marrëveshje ndërkombëtare

Shtëpia e Bardhë përmes një komunikate ka thënë se do t’i fusë në listën e zezë të gjithë zyrtarët e Ballkanit që nuk i respektojnë marrëveshjet e cekura në komunikatë, shkruan Express. Sipas presidentit të SHBA’së, Joe Biden, ka thënë se do t’u pamundësohet hyrja në Amerikë atyre që kontribuojnë...