archive7 Qershor, 2021 - 21:05

Lajme

Zeka e shpallë ‘thënie të shekullit’ fjalinë e burrit të Albulena Haxhiut: “Kush del natën është kurvë dhe kurvar”

Milaim Zeka nëpërmjet një shkrimi në Facebook, e ka shpallur thënie të shekullit, atë të bashkëshortit të ministres Albulena Haxhiu, Alban Krasniqit se ‘kush del natën është kurvë dhe kurvar’. Zeka shkruan: Thenja e shekullit: “Kush del naten eshte kurve dhe kurvate” Xhelal Sfeqla, ministri xhenital, qe koka ju ka...
Lajme

Partia e Merkel shënon fitoren më të madhe para zgjedhjeve

Unioni Demokristian (CDU) i kancelares gjermane, Angela Merkel shënoi fitoren më të madhe nga sa ishte parashikuar në zgjedhjet rajonale të 6 qershorit, duke i dhënë kështu partisë konservatore një shtytje për zgjedhjet federale të muajit shtator. CDU ka siguruar 37.1 për qind të votave në landin Saxony-Anhalt, që është...
Lajme

Presidenti i Maqedonisë Veriore: S’duhet të lobojmë për Pavarësinë e Kosovës, i jemi mirënjohës Serbisë për ndihmën

Ne i jemi mirënjohës Serbisë miqësore për ndihmën në kohë në parandalimin e pasojave të pandemisë, veçanërisht në procesin e vaksinimit. Kështu ka thënë presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski për gazetën serbe “Politika” dhe theksoi se Maqedonia e Veriut nuk duhet të lobojë për pavarësinë e Kosovës, e...
Lajme

Pamje të rënda nga aksidenti fatal në Ferizaj

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur para pak çastesh në Ferizaj. Lajmin e ka konfirmuar për Express, drejtoresha e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj, Nadire Ymeri. Ajo ka thënë se në mesin e viktimave është edhe një 12 vjeçare. “4 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e...
Lajme

Deputetja e PDK’së kërkon lejimin e bartjes së shamisë në shkolla

Arbёrie Nagavci, Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, sot ka raportuar në Komisionin për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. Temë e diskutimit ishte bartja e shamisë në objektet shkollore. Ka qenë Ariana Musliu-Shoshi, deputete e PDK-së, e cila ka thënë se moslejimi...
Lajme

Të rinjët nga komuniteti shqiptar dhe ai serb kanë ndjekur modulet për ngritjen e aftësive të Avokimit, njohuritë për ndërmjetësimin

Sekretari i IKMK’së Armend Ahmeti, përmes një statusi në profilin e tij në facebook, ka njoftuar se të rinjët nga komuniteti shqiptar dhe ai serb kanë ndjekur modulet për ngritjen e aftësive të Avokimit, njohuritë për ndërmjetësimin. Statusi i plotë i Ahmetit në facebook: Edhe Një Mision u krye me...