archiveMaj 2021

Lajme

Sali Berisha përplaset keq me Hisen Berishën për Albin Kurtin – Ja çka thotë ish-kryeministri shqiptar për Kurtin

Ish-kryeministri dhe ish-presidenti Shqipërisë, Sali Berisha ishte mysafir në emisionin e tij të preferuar nga Kosova në Kojshia Show. Mysafir në këtë emision ishte edhe ish-kamandanti i Kosheres, gjeneral Hisen Berisha. Hisen Berisha dhe ish-kryeministri shqiptar kanë pasur një debat të ashpër për Albin Kurti. Për më shumë, ndiqeni emisionin...
Lajme

Situata me COVID-19 në Kosovë, nga e hëna nis lehtësimi i masave kufizuese

Në Kosovë nga nesër pritet të fillojë lehtësimi i masave kufizuese kundër përhapjes së COVID-19, shkruan Gazeta Sinjali. Qeveria e Kosovës vendosi të premten lehtësimin e masave kufizuese pas vlerësimeve se situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme dhe është shënuar rënie e rasteve të reja të të prekurve nga COVID-19. Nga...
Lajme

Gjendet i vdekur një 25-vjeçar në Detin e Durrësit

Trupi i një të riu, rreth të 25-ave, është gjetur në basenin ujor të portit detar pak minuta më parë. Ka qenë një telefonatë që ka sinjalizuar policinë kufitare mbi praninë e trupit në ujë dhe efektivët e saj janë vënë në lëvizje duke e nxjerrë nga uji të mbyturin....
Lajme

Asnjë i vdekur dhe 23 raste të reja me koronavirus në Kosovë

ASNJË RAST I VDEKJES, 23 RASTE POZITIVE DHE 130 TË SHËRUAR NGA COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.120 mostra të marra nga ShSKUK dhe...
Lajme

Çfarë nevojitet për t’i dhënë fund pandemisë?

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, një vit pas shpërthimit, koronavirusi ka infektuar mbi 117 milionë persona dhe ka lënë të vdekur mbi 2.6 milionë pacientë. Prandaj për persona me përvoja të tilla, jeta mund të mos jetë më kurrë e njëjtë, shkruan Gazeta Metro. Shpërthimi i koronavirusit nuk...
Lajme

Mbi 64 mijë perosna kanë marrë vaksinën antiCOVID në Kosovë

Në gjithë vendin gjatë së dielës janë vaksinuar rreth 800 persona në të gjitha qendrat e vaksinimit kundër virusit COVID-19. Në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë vaksinën e kanë marrë 100 persona mbi moshën 65 vjeçare, ka thënë koordinatori i kësaj qendre Niman Bardhi. “100 persona janë vaksinuar në sallën...
Lajme

Donika Kadaj-Bujupi: Largimi nga politika ma ka lehtësuar jetën

Ish-deputetja e AAK-së dhe LVV-së, Donika Kadaj-Bujupi pas shumë viteve në politikë, në zgjedhjet e fundit parlamentare kishte vendosur të mos garojë për një vend në parlament. Ajo megjithatë thotë se ndjehet e lehtësuar që po pushon nga jeta aktive politike pasi ka më shumë kohë për veten dhe familjen....
Lajme

Një i vdekur dhe 28 raste të reja me koronavirus në Kosovë

133 TË SHËRUAR DHE 28 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.025 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve...
Lajme

Çfarë dihet deri më tani për origjinën e COVID-19?

Shkencëtarët po e analizojnë përsëri misterin kryesor të COVID-19: Ku, kur dhe si u shfaq virusi që shkakton sëmundjen? Sipas dy teorive dominuese konkurruese, virusi është bartur nga kafshët, me gjasë nga lakuriqët, te njerëzit, ose ai ka dalë nga një laborator i virologjisë në Vuhan, Kinë, raporton Reuters. Kjo...
1 2 3 4 24
Page 2 of 24