archive13 Maj, 2021 - 20:31

Lajme

Çfarë do të thotë fjala Fitër?

Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Por çfarë do të thotë fjala Fitër? Hoxha Sabri Bajgora i ftuar në emsionin DIREKT në ATV ka treguar domethënien e kësaj fjale. “Kur njeriu përkushtohet dhe ka besim të fortë në Zotin dhe ka një vetëkontroll...
Lajme

Vetaksident në Istog, tre të lënduar

Tre persona janë lënduar si pasojë e një vetaksidenti që ka ndodhur paraditen e sotme në qytetin e Istogut, shkruan Gazeta Sinjali. Lajmin për Sinjalin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë në Pejë, Fadil Gashi, i cili bëri të ditur se personat e lënduar janë dërguar për tretman mjekësor. “Diku...
Lajme

Afër 99 mijë persona të shëruar nga Covid-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 1.678 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 113 raste pozitive. Sipas institutit, brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes...
Lajme

Rrahet në Prishtinë një person që po kërkonte lëmoshë

Një person i cili kishte dalë për të kërkuar lëmoshë në treg në Zonën Industriale në Prishtinë, mesditën e djeshme është sulmuar fizikisht nga një person, raporton Gazeta Sinjali. Një i dyshuar e ka goditur me fshesë në kokë. Për shkak të lëndimeve të marra, i lënduari është dërguar për...
Lajme

Biden mbështet Izraelin, Netanyahu zotohet se do ta luftojë Hamasin

Hamasi ka nisur qindra raketa në Tel Aviv dhe pjesë të tjera të Izraelit më 13 maj, derisa Izraeli është zotuar se do të nisë sulme ajrore drejt Gazas, pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për ulje të tensioneve. Presidenti amerikan Joe Biden ka përkrahur Izraelin, në thirrjen e parë telefonike me kryeministrin...
Lajme

Ambasada amerikane uron Fitër Bajramin

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka uruar të gjithë myslimanët për festën e Fitër Bajramit. Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ambasada amerikane ka uruar besimtarët në katër gjuhë: në gjuhën shqipe, boshnjake, turke dhe atë arabe, shkruan Gazeta Sinjali. “Për të gjithë që festojnë...