archive7 Maj, 2021 - 18:22

Lajme

Kurti: Vaksinimi, vettingu dhe punësimi prioritet e planit qeverisës

Kryeministri Albin Kurti pas miratimit të planit qeverisës, tha se menaxhimi i pandemisë dhe sigurimi i vaksinave janë dy prioritet urgjente. “Gjatë muajit prill kemi identifikuar gjendjen në fusha të ndryshme. Kjo na ka ndihmuar që ta përpilojmë këtë program qeveritar. Dy prioritet urgjente ka ky plan, te dyja kanë...
Lajme

Çmimet për pushime mund të rriten gjatë verës

Çmimet për udhëtimet ndërkombëtare pritet të rriten këtë vit për shkak të rritjes së kërkesës së madhe dhe numrit më të vogël të aeroplanëve, ka thënë shefi ekzekutiv i kompanisë Booking, Glenn Fogel. Ai ka thënë për BBC-në se çmimet për pushime “veçse kanë nisur të rriten”. Shumë kompani ajrore...
Lajme

Prokurori i ri e cilëson vrasje të rëndë rastin e Agonis Tetajt

Prokurori Isuf Sadiku e ka cilësuar rastin e Agonis Tetajt si vrasje e rëndë, në seancën e sotme gjyqësore. Këtë kërkesë, ai e ka arsyetuar me kërkesën urgjente për rihapje të shqyrtimit gjyqësor duke elaboruar edhe vendimin e Kryeprokurorit të Shtetit. Ndryshe, prokurori paraprak në këtë rast, Agron Uka e...
Lajme

Ky është deputeti i PDK-së që u kanos përmes Facebookut

Gazeta Sinjali ka mësuar përmes burimeve të saj se një deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, ka raportuar në polici dje pasdite se është kanosur nga një i panjohur përmes rrjetit social Facebook. Siç ka mësuar Sinjali, deputeti në fjalë është Bekim Haxhiu. Gazeta ka kontaktuar me Haxhiun...
Lajme

Del harta se ku mund të bjerë raketa kineze, Shqipëria brenda saj

Radarët për përcjelljen e vendndodhjes së objekteve në hapësirë janë duke e vëzhguar në hollësi lëvizjen e raketës kineze “Long March 5B”, e cila pritet të bjerë në Tokë të shtunën ose të dielën. Kthimi i kësaj rakete në atmosferën e Tokës është i pakontrolluar. Me peshë 18-tonëshe, ajo është...