archive22 Prill, 2021 - 21:28

précis

Valmir Tertini, profili i një regjisori të suksesshëm

Çmimet dhe vlerësimet kombëtare dhe ndërkombëtare Librat, dokumentarët dhe filmat, trinomi i një jete me angazhime Shkruan: Egla Xhemali Përtej profilit të një regjisori, impresione. Thonë se sytë tregojnë brendinë e njeriut. Ndërsa, ai, nuk lë asnjë shteg, për të fshehur gjithë pasionin e jashtëzakonshëm, që ka për artin, të...
Lajme

Kaq gjatë ju mbron vaksina nga COVID-19

Deri më tash, hulumtimet e Pfizerit tregojnë se dy doza të vaksinës antiCOVID të kësaj kompania mbesin shumë efikase së paku për gjashtë muaj, dhe me gjasë edhe më tepër. Njerëzit që kanë marrë vaksinën e Modernas po ashtu kanë pasur nivele të dukshme të antitrupave që luftojnë virusin për...
Lajme

Ridvan Berisha: Me loçkë e shpirt e du Kadri Veselin

Gazetari Ridvan Berisha është përplasur ashpër në një lidhje direkte me kreun e Sindikatës së Pavarur të RTK-së, Fadil Hoxha. Berisha ka thënë se e do Kadri Veselin “me loçkë e me shpirt”, ndërsa Hoxha duke qeshur i tha se këtë nuk e kishte pranuar më parë duke e quajtuar...
Lajme

PDK thërret konferencë për media, s’dihet arsyeja

Partia Demokratike e Kosovës ka thirrur sot nga ora 18:00 një konferencë për media. Sipas njoftimit, kjo konferencë do të mbahet në zyret e Selisë Qendrore të partisë teksa nuk dihen arsyet e mbajtjes së saj. “Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë për media. Konferenca do të mbahet në...
Lajme

Bashkimi Evropian i dhuron Kosovës 95 mijë vaksina antiCOVID

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim Shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas njoftimit, në këtë takim Osmani theksoi falënderimin për sigurimin e 95 mijë vaksinave antiCOVID nga ana e BE-së për qytetarët e Kosovës. “Sigurimi i vaksinave është prioriteti...
Lajme

Çun Lajçi: Albin, pashë Çakorrin e Ramushit pse mi hoqe 20 euro prej pensionit? Mos më keni përzier me hajna e po iu dukem shumë i pasur

Aktori i mirënjohur shqiptar, Çun Lajçi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë për uljen e shtesave të pensioneve. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Lajçi ka pyetur kryeministrin e vendit, Albin Kurti, se pse ia hoqi 20 euro shtesë nga pensioni, shkruan Reporteri.net. “Pashë Çakorrin e Ramushit, a po...