archive13 Prill, 2021 - 19:53

Lajme

Gërvalla para Këshillit të Sigurimit: Babain tim e ka vrarë regjimi i Beogradit – pavarësia e Kosovës është punë e kryer

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, i është kundërpërgjigjur kryediplomatit serb Nikola Selakoviq, duke thënë se Kosova e pavarur është projekt i përmbyllur. “Pavarësia e Kosovës është punë e kryer dhe do të ishte mirë për Serbinë sa më parë që e pranon këtë”, është shprehur Gërvalla, njofton KlanKosova.tv....
Lajme

Nuk hiqet flamuri i Kosovës, vazhdon takimi i Këshillit të Sigurimit

Përfaqësuesi i Rusisë në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka kërkuar që Ministrja Donika Gërvalla ta heqë flamurin e Kosovës, megjithatë flamuri nuk është hequr dhe ka vazhduar seanca. Këshilli i Sigurimit vendosi që të vazhdojë punimet e seancës virtuale për Kosovën përkundër kërkesës së Rusisë që Ministrja...
Lajme

12 të vdekur dhe 494 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Njoftimi i plotë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK): 1.009 TË SHËRUAR DHE 494 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej...
ShowBiz

Kumrija si nuse e re me këtë grim e fustan të bukur

Kumrija mbetët një emër i dalluar në s kenën e muzikës popullore. Ajo përveç karrierës, vëmendje merr edhe për p ozat e veçanta që publikon, shkruan “Kosovarja”. Sidomos, me këtë imazh e veshur me një fustan të bukur dhe rregullim perfekt, nuk ua lëshon rrugën as nuseve të reja. Përveç...
Lajme

Ambasada e SHBA’së uron Ramazanin

Ambasada amerikane në Kosovë në Facebook ka shkruar se Muaji i Ramazanit na kujton të gjithëve nevojën për të reflektuar në sjelljen tonë personale dhe për t’u përkushtuar në mbështetjen e familjeve dhe komuniteteve tona. Ambasada amerikane në Kosovë në Facebook ka shkruar se Muaji i Ramazanit na kujton të...
Op/Ed

Neoshqiptarizma e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

Shkruan: Ramazan Fetahu Koncepti "Neoshqiptarizëm" ishte zhvilluar përgjatë viteve 30-ta të shekullit të kaluar, në mënyrë të veçantë me të u morën Branko Merxhani dhe Vangjel Koqo. Neoshqiptarizma ishte e përqendruar të unifikonte qenien shqiptare në planin kulturor më pas edhe si platformë politike. Por nuk duhet harruar se qenia...
1 2
Page 1 of 2