archive2 Prill, 2021 - 22:54

Lajme

Kosova i vendos sanksione Kinës

Qeveria e Republikës së Kosovës, i është bashkuar sanksioneve të SHBA-ve, Kanadasë dhe BE-së kundër katër zyrtarëve të lartë të shtetit kinez të cilët dyshohen si bashkëfajtorë në shkeljen e të drejtave dhe persekutimin e minoritetit mysliman të Uijgurëve në rajonin Xinjang. Këto sanksione filluan nga Washington-i dhe shumë shpejt...
Lajme

Seanca për ndryshimin e Ligjit të Zgjedhjeve nga ora 21:00

Seanca e radhës në Kuvendin e Kosovës për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme pritet të mbahet nga ora 21:00. Një gjë të tillë e kanë bërë të ditur burime të T7, derisa është njoftuar edhe se janë shtuar pakënaqësitë nga subjekti opozitar LDK për votimin e presidentit. Nga...
Lajme

Ndërhyn Ambasada amerikane që të mos ndryshohet Ligji për zgjedhjet

Iniciativa e Vetëvendosjes për mbajtjen e seancës për Ndryshimin e Ligjit të Zgjedhjeve është stopuar pas ndërhyrjes së Ambasadës Amerikane në Kosovë. Periskopi mëson nga burimet e veta se kjo ambasadë ka ndërhyrë që të mos realizohet fare seanca e Kuvendit e paraparë për sonte, pasiqë po shihet si puç...
Lajme

Kryetari i Obiliqit priti drejtoreshën ekzekutive të IKMK’së, Kaltrina Ajeti dhe sekretarin Armend Ahmeti

Kryetari i komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi priti drejtoreshën ekzekutive e IKMK-së, Kaltrina Ajeti dhe sekretarin Armend Ahmeti, për të diskutar implementimin e projektit "Fuqizimi i transparencës mbi të drejtat e njeriut në Kosovë", mbështetur nga Community Development Fund – CDF. Pjesëtarë të shoqërisë civile, medieve, aktivistë të të drejtave...
Lajme

Vehbi Kajtazi: Përhajr zgjedhjet e reja

Gazetari Vehbi Kajtazi ka reaguar pas lajmit që ka publikuar Gazeta Express se sot gjatë ditës pritet që të votohet për ligjin për zgjedhje, para seancës për presidentin e ri, raporton Gazeta Express. Sot gjatë ditës pritet që të votohet për presidentin e ri të Kosovës, pasi që kanë mbetur...
Lajme

“Albin Kurti sakrifikoi kur mori vaksinën kundër Covid-19”

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja, ka thënë për kryeministrin e zgjedhur, Albin Kurtin, se ky i fundit u sakrifikua në momentin kur mori vaksinën kundër Covid-19. Sipas tij, Kurti këtë veprim e bëri që të transmetojë mesazh tek shoqëria. “Kjo është sakrificë, që bëri zoti Kurti, sepse ai e ka...
1 2
Page 1 of 2