archive27 Mars, 2021 - 20:12

Lajme

11 të vdekur dhe 873 raste të reja me koronavirus në Kosovë

544 TË SHËRUAR DHE 873 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.371 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve...
Lajme

Çka shkroi Kurti në librin e kujtimeve për Cimën

Kryeministri, Albin Kurti, ka bërë homazhe në objektin e Teatrit Kombëtar të Kosovës, në nderim të artistit Rasim Thaçi – Cima. Kurti ka thënë se vdekja e Cimës “përveç që ishte e parakohshme, na ngjan edhe e pabesueshme.” “Si fëmijë jemi rritur me Cimën, vetëm kur u rritëm e nuk...
Lajme

Pandemia në Kosovë, mjekët kundër mbylljes totale

Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu ka thënë se tashmë vendi ka hyrë në valën e tretë të pandemisë ku numri i rasteve me Coronavirus është duke u rritur në mënyrë drastike. Tutje, ai tha se Qeveria duhet të bëjë një balancë ndërmjet shtrëngimit të masave dhe...
Lajme

I vdes babai në QKUK, djali raporton rastin në polici

Në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës bëhet e ditur se një person ka inicuar rast pas vdekjes së babait në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Rasti është cilësuar si “trajtim i pandërjegjshëm mjekësor”. Trupi i pajetë i viktimës është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. “QKUK...