archive18 Mars, 2021 - 22:54

Lajme

E konfirmuar: Vaksina AstraZeneca është e sigurt dhe efektive

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA ka arritur në përfundimin se vaksina Oxford-AstraZeneca Covid-19 është e sigurtë dhe efektive tek pacientët. Ajo tha se do të vazhdojë të studiojë lidhjet e mundshme midis mpiksjeve të rralla të gjakut dhe vaksinës. Gjetjet e tyre erdhën pasi 13 shtete të BE’së ndaluan aplikimin...
Lajme

Kosnett takohet me Kurtin, tregon se për çfarë biseduan

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë, Philip Kosnett është takuar me kryetarin e VV-së, Albin Kurti, shkruan Gazeta Metro. Kosnett me anë të një postimi në Twitter ka thënë se mbesin të angazhuar për të ndihmuar qeverinë e re për të qenë të sukesshëm. “Sot u...
Auto

Veturat elektrike, a janë e ardhmja në botën e automobilizmit

Viti 2021 mund të mbahet mend, jo vetëm si viti kur nisi fushata më e madhe e vaksinimit në histori, në mbarë botën, por edhe si një moment zhvillimi në tranzicionin drejt lëvizshmërisë elektrike. Norvegjia është vendi i parë që ka përqafuar këtë ndryshim, me 54% të automjeteve të reja...
Lajme

Meteorologët paralajmërojnë se do të ketë borë sot në Kosovë

Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje të dobëta shiu dhe bore, shkruan Gazeta Sinjali. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se në viset malore do të ketë edhe reshje bore të intensitetit mesatar. “Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0-1 gradë...