archive18 Shkurt, 2021 - 16:08

Lajme

5 të vdekur dhe 285 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 5 viktima si pasojë e COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 285 raste të reja të infektuara. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Njoftimi i IKSHPK’së: 319 TË SHËRUAR DHE 285...
Lajme

AKR-ja kërkon rinumërim, thonë se u manipuluan votat

Aleanca Kosova e Re që në zgjedhjet e 14 shkurtit ka garuar në listën e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka kërkuar nga KQZ-ja rinumërim të votave pasi sipas tyre ka pasur manipulime në qendra të votimeve të bëra nga komisionerë të partive politike. Në një prononcim për Gazetën inFokus, sekretari...
Lajme

Diplomati amerikan, Daniel Serwer: Qeveria Kurti nuk duhet të përfshijë anëtarë të Listës Serbe

Profesori i Universitetit Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka thënë për mediumin serb në Kosovë, “Kosovo Online” se marrëveshja e Washingtonit nuk është “e vdekur” pas fitores së Albin Kurtit, por ai thekson se nuk ka pse të ketë përfaqësues të Listës Serbe në qeverinë e ardhshme, pavarësisht nga fitorja pothuajse...
Lajme

Një demokraci mijëvjeçare – nga ilirët te shqiptarët

E mitizuar dhe e idealizuar, demokracia athinase edhe sot e kësaj dite merret si një nga aksesorët e qytetërimit mbarëevropian. Megjithëse demokracia e sotme më shumë i shëmbëllen traditës parlamentare në Britaninë e Madhe në qindvjetëshin e tetëmbëdhjetë, sipas përfytyrimit kolektiv demokracia origjinon prej Athinës së Solonit. Në mbamendjen e...
1 2 3 4 5
Page 3 of 5