archive1 Shkurt, 2021 - 19:54

Lajme

Kurti pas njohjes diplomatike nga Izraeli: E mirëpresim lajmin e mirë të zyrtarizimit të lidhjeve diplomatike

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, e ka përshëndetur zyrtarizimin e njohjes diplomatike të Kosovës nga Izraeli, njohje kjo obligative në kuadër të Marrëveshjes së Uashingtonit. Kurti, me anë të llogarisë së tij zyrtare në ‘Twitter’ ka thënë se shpreson në thellim të bashkëpunimit të politikave me shtetin e Izraelit,...
Lajme

Video e rrallë e Nasim Haradinajt në luftë

Nasim Haradinaj si shumë shqiptarë të tjerë kishte ardhur nga mërgimi për tu bashkuar me luftën e UÇK-së. Për Haradinajn ka fjalë të mirë nga të gjithë ata që e kanë njohur në luftë, duke u shquar për guximin që ka pasur. Në një video të rrallë që daton nga...
Shkencë

Shkencëtarët paralajmërojnë: Njerëzimi po vrapon drejt një të ardhme të tmerrshme të cilën po e nënvlerëson

Pas dekadave të dështimeve në një përpjekje për ta ngadalësuar ndryshimin e klimës dhe të gjitha pasojat e saj, civilizimi është në prag të kolapsit, pohon një ekip shkencëtarësh. “Shkalla e kërcënimit ndaj biosferës dhe të gjitha formave të saj të jetës – përfshirë njerëzimin – është në të vërtetë...
Lajme

Cakërrohen gotat, në Kosovë festohet pas njohjes nga Izraeli

Kosova dhe Izraeli i kanë vendosur marrëdhëniet diplomatike mes tyre, duke e zyrtarizuar njohjen e ndërsjellë përmes një ceremonie virtuale ku morën pjesë dy ministrat e Jashtëm të të dy vendeve. Pas ceremonisë virtuale, në një ambient me flamuj të Kosovës dhe Izraelit, por edhe flamurin e SHBA-së, janë parë...
Lajme

Izraeli zyrtar zbulon pllakatën e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Shteti i Kosovës dhe Izraelit sot shënuan themelimin e marrëdhënjeve diplomatike. Ministri i Punëve të Jashtme, Gabi Ashkenazi, përmes platformës Zoom ka zbuluar pllakatën që Izraeli zyrtar ka përgatitur për Ambasadën e Kosovës që do të hapet brenda pak javësh në Jerusalem, shkruan Indeksonline. Ky është njëri nga sukseset më...
Lajme

Zyrtarizohen marrëdhëniet diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit

Kosova dhe Izraeli kanë zyrtarizuar marrëdhëniet diplomatike mes vete. Përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin...
Lajme

Zgjedhjet e 14 shkurtit, Valdete Daka ka një porosi për partitë politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka organizuar tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotimin e zgjedhjeve të parakohshme. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka kërkuar nga subjektet politike që të respektojnë ligjin. “Dua të garantojë të gjithë pjesëmarrësit se KQZ mbetet e përkushtuar për organizimin e zgjedhjeve sipas...
1 2 3
Page 2 of 3