archive16 Janar, 2021 - 23:56

Lajme

Bota regjistroi mbi 500 mijë vdekje nga Covid-19 në vetëm gjashtë javë

Në gjashtë javë bota regjistroi 500,000 vdekje nga koronavirusi. Kjo pasi shkalla e vdekshmërisë nisi të rritej konsiderueshëm që nga nëntori i 2020 si në Evropë ashtu edhe në Amerikën Veriore, raporton CNN. Sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins, në fillim të pandemisë u deshën më shumë...
Lajme

Barnarda Radoncic është shqiptare nga Danimarka

Lëvizja Vetëvendosje gjatë ditës së sotme ka publikuar listën me kandidatët e saj për zgjedhjet e 14 Shkurtit. Bartës i listës do të jetë kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti. Mirëpo, përveç kësaj një emër i përveçshëm në listën e Vetëvendosjes ka ngritur polemila të shumta. Emri i Bernarda Radoncic...
Lajme

Zafir Berisha feston ditëlindjen, ja sa vite ka mbushur

Anëtari i kryesisë së NISMA’s Socialdemokrate, Zafir Berisha, sot e ka festuar ditëlindjen, raporton Korrespodenti. “Pas nje dite te lodheshme duke u pregadite per betejen politike te 14 shkurtit, Kushtrimi, Erjona dhe Kremtimi qenkan kujdesur për ditëlindjen time!”, ka shkruar Berisha në profilin e tij në facebook. Zafir Berisha u...
Lajme

Kush është Bernarda Radoncic, pjesë e listës së VV’së

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar listën për deputetë për zgjedhjet e 14 shkurtit. Në zgjedhjet parlamentare do të kandidojë edhe Bernarda Radoncic, nga Mitrovica. Ajo jeton në Danimarkë dhe nga atje është nominuar për kandidate. “Jashtêzakonisht të lumtur që Aktivistja jonë nga Danimarka, Bernarda Begu Radoncic, ka fituar të drejtën për...
Lajme

Rikthehet Alma Lama, garon për deputete në listën e LDK’së

Ish-ambasadorja e Kosovës në Romë, Alma Lama i është rikthyer politikës duke kandiduar për deputete e Kuvendit të Kosovës. Lama do të garojë si pjesë e listës së LDK’së. Ish-deputetja e VV’së dhe LDK’së ishte emëruar ambasadore e Kosovës në Itali më 2016, vetëm pak kohë pasi votoi në Kuvend...
Op/Ed

Ambiciet politike në lista zgjedhore

Shkruan: Flamur Shala Është e re ambicia politike e proklamuar e një kandidati për president-e dhe i kandidatit për kryeministër brenda një liste zgjedhore partiake. Është e lehtë për t'u kuptuar. Profili i kandidatit për kryeministër shpërfaqet nga pozita e të parit në listën zgjedhore. Më poshtë vijnë të tjerët...
Lajme

Kandidatët për deputetë nga Lista “Guxo” e Vjosa Osmanit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbyllur afatin e aplikimit të subjekteve politike dhe dorëzimin e listave të kandidatëve për deputetët. Në listën e Vetëvendosjes, do të jenë edhe gjashtë kandidatë për deputetë nga Iniciativa “Guxo”, e Vjosa Osmanit. Osmani mban numrin dy, menjëherë pas Albin Kurtit dhe Glauk Konjufcës. Duke...
1 2 3 4
Page 1 of 4