archive1 Janar, 2021 - 22:57

Lajme

Majori amerikan nis ligjëratën në xhaminë e Prishtinës me “Selam Alejkum”, fjalimi i tij është madhështor

Në xhaminë ”Prof. dr. Bedri Kamberi” në lagjen e “Spitalit” ka mbajtur ligjëratë majori amerikan, Cory Van Sloten. Me një fjalim fantastik, majori i IOWA-s ka çmuar lirinë fetare në Kosovë. Fjalimi i tij nisi me “Selam Alejkum-Paqja qoftë mbi ju”. Majori amerikan ka bërë thirrje që të lutemi që...
Lajme

Cilat janë ndryshimet mes tre vaksinave kryesore anti-COVID?

Tre vaksina COVID-19 nga Pfizer/BioNTech, Moderna dhe Oxford/AstraZeneca, duket se do të jenë ato më të zakonshmet për europianët. Ndërsa të gjitha kanë të njëjtin qëllim, ka disa dallime thelbësore duke nisur nga përbërja e tyre deri tek çmimi apo lehtësia e ruajtjes dhe shpërndarjes. Pfizer/BioNTech dhe Moderna Vaksina Pfizer...
Lajme

2020, vit i kobshëm për Kosovën: 30 persona të vrarë

Vetëm në javët e fundit pesë persona janë vrarë në Kosovë. Ngjarja makabre që tronditi vendin tonë mbrëmjen e 30 dhjetorit në Pozhoran të Vitisë, ishte ajo ku sipas Prokurorisë Themelore në Gjilan, një burrë vrau gruan dhe dy djemtë e tij, e më pas edhe vetën. Policia ka njoftuar...
Lajme

36-vjeçarja nga Skenderaj që punon si taksiste në Prishtinë

Jemi mësuar që profesioni i shoferit të jetë i dedikuar kryesisht për meshkuj. Madje vajza e gra vozitëse të veturave në periudhën e paraluftës në Kosovë janë parë rrallë. Kjo tabu është thyer tashmë në vendin tonë. Tash femrat që kanë profesion vozitjen e mjeteve të transportit po shihen më...
Lajme

Ndërron jetë profesori universitar, Riza Smaka

Ka ndërruar jetë në mëngjesin e sotëm profesori universitar dhe njohësi i së drejtës, Riza Smaka. Profesori i njohur, ka qenë edhe deputet në Kuvendin e Republikës së Kosovës nga viti 2008 deri në vitin 2011. Smaka ishte anëtar i Komisionit për hartimin e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Po...
1 2
Page 1 of 2