archive22 Dhjetor, 2020 - 23:48

Lajme

Enver Hoxhaj kandidat i PDK’së për kryeministër

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, që vendi të shkojë në zgjedhje, partitë politike janë aktivizuar në përzgjedhjen e kandidatëve të tyre për kryeministër. Telegrafi mëson nga burime brenda PDK-së se u.d. i kryetarit të partisë, Enver Hoxhaj, pritet të jetë kandidat i kësaj partie për kryeministër në zgjedhjet e reja...
Lajme

Kajtazi: VV’në dhe PDK’në i shoh si partnere afatgjate, mundet me qenë koalicion i suksesshëm

Kryeredaktori i Gazetës Insajderi, Vehbi Kajtazi është shprehur se Lëvizjen Vetëvendosje dhe Partinë Demokratike të Kosovës i sheh si partnere të koalicionit në qeverisjen e ardhshme. Kajtazi i ftuar në RTV Dukagjini ka thënë se të dyja këto subjekte politike nëse bëhen koalicion mund të jenë stabile dhe të suksesshme....
Op/Ed

Çka i bie fjala “gërrnaç”?

Nga Kimete Berisha Gërrnaçi është ‘kusia’ Gërrnaç nga arumanishtja (vllehët) do të thotë: ‘Kusi prej bakri’. Kusia (siç dihet me fjalor) është ‘enë e rrumbullakët dhe e thellë, zakonisht prej bakri, me një dorezë si të kovës, që përdoret për të ngrohur ujë, për të mjelë bagëtinë, për të zier...
Lajme

“Me sulmin e sotëm është vërtetuar, gërrnaçi mbetet gërrnaç”

Gazetari Valon Syla i cili është sulmuar fizikisht sot në Prishtinë shpjegon se kë i ka quajtuar ‘gërnaqa’, shkruan Gazeta Express. Në një lidhje të drejtpërdrejt në emisionin “Frontal” në T7, Syla tha se nuk ka problem me diasporen, por me grupet ekstremiste në diasporë, që sipas tij, prodhojnë militantizëm...
Lajme

Eksperti i sondazheve: VV e para me 40 deputetë, PDK e dyta me 30

Eksperti i sondazheve Fisnik Halimi, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se në matjet e fundit në sondazhe kanë treguar se Vetëvendosja është rritur në kurriz të LDK’së dhe AAK’së. Pra, VV’ja ka përfituar nga votat e LDK’së dhe AAK’së. Ndërsa e dyta në sondazhe del PDK’ja. “Matjet tona...
Lajme

Skandaloze, aktori shqiptar përkrah dhunën ndaj Valon Sylës: Shërojani gjuhën e fëlliqur që ka ky injorant i pacipë

Gazetari kosovar, Valon Syla, është sulmuar fizikisht sot në Prishtinë, pas disa deklaratave që ai kishte bërë për mërgimtarët. Shumë figura publike kanë dënuar sulmin ndaj gazetarit Syla, duke e cilësuar si të papranueshëm. Mirëpo, aktori i njohur shqiptar Xhevdet Jashari, i cili dikur kishte një rol në serialin “O...
Lajme

Reagon edhe OSBE për sulmin ndaj gazetarit Valon Syla

Misioni i OSBE-së në Kosovë e ka dënuar sulmin ndaj gazetarit, Valon Syla, që ndodhi sot, pas disa shkrimeve të tij ndaj diasporës, shkruan Gazeta Sinjali. Në reagimin e tyre thuhet se e drejta për t’u shprehur dhe menduar lirshëm duhet të respektohet nga të gjithë. “Misioni i OSBE dënon...
1 2 3
Page 1 of 3