archive16 Dhjetor, 2020 - 23:20

ShowBiz

Reagime pas publikimit të këngës së Shkurte Fejzës: Përmban gjuhë të urrejtjes dhe promovon nënshtrimin e grave

Tash e disa javë, këngëtarja Shkurte Fejza dhe vajza e saj, Gresa Behluli, kanë publikuar një këngë me titullin “Nuse, mësuse”, raporton Gazeta Express. Si duket kënga nuk është pritur mjaft mirë. Organizata “Qendra kosovare për studime gjinore” ka replikuar kundrejt kësaj kënge duke thënë se përmban gjuhë të urrejtjes...
Lajme

Gjendet pa shenja jete një person në Prishtinë

Një person është gjetur pa shenja jete në rrugën “Mark Isaku” në Prishtinë. Rastin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Agron Borovci. “Rreth orës 18:40 kemi marrë informatë se një person është hasur i shtrirë në tokë në rr.”Mark Isaku”. Njësia policore ka dale...
Lajme

Fahri Musliu propozon Rada Trajkoviqin për presidente të Kosovës

Ish-gazetari i RTK-së, Fahri Musliu, pas debatit të krijuar lidhur me pozitën e presidentit, ka propozuar që këtë pozitë ta mbajë politikanja serbe, Rada Trajkoviq. Postimi i plotë: Meqë zgjedhja e kryetarit/kryeplakut të shtetit është bërë kryetemë në Kosovë dhe mollë e shefit, ku kastat politike shqiptare të Kosovës nuk...
Lajme

Vaksina kundër Covid-19 arrin në Arabinë Saudite

Vaksina kundër koronavirusit ka mbërritur në Arabinë Saudite, konfirmoi ministri i Shëndetësisë i këtij vendi, Tawfiq al-Rabiah. Ai tha se dërgesat e para kanë arritur mëngjesin e së mërkurës, ndërsa shpërndarja e tyre do të nisë në tre ditët e ardhshme. Al-Rabiah u bëri thirrje qytetarëve që të regjistrohen për...
Tech

Unaza inteligjente që zbulon simptomat e COVID-19 – si funksionon

Një unazë inteligjente që monitoron luhatjet e temperaturës mund t’ju ndihmojë të paralajmëroheni për COVID-19, edhe nëse simptomat tuaja janë delikate. Gjetjet e hershme janë rezultat i një studimi të madh shëndetësor të kryer nga studiues në Universitetin e Kalifornisë dhe MIT Lincoln Lab në aplikimet shëndetësore të veshjes së...
Lajme

Këto janë ilaçet e reja që mund të trajtojnë infeksionin me koronavirus

Studiuesit nga Universiteti Alagappa i Indisë në Tamil Nadu dhe Instituti Mbretëror i Teknologjisë KTH në Suedi kanë identifikuar barna dhe kokteje të mundshëm që mund të synojnë proteina të reja koronavirus për të trajtuar sëmundjen e shkaktuar nga SARS-CoV-2 COVID-19. Sipas studimit të botuar në revistën Scientific Reports, shqyrtimi...
1 2
Page 1 of 2