archive8 Dhjetor, 2020 - 23:49

Lajme

Krasniqi: Jo me dëshira, por me mundësi zgjidhet presidenti i ri

Zyrtar i Nisma Socialdemokrate Mevludin Krasniqi, e ka komentuar mundësinë e zgjidhjes së presidentit të ri. Ai në një postim të bërë në profilin e vet në “Facebook”, ka shkruar se kjo çështje nuk zgjidhet me arrogancë e as më kushtëzime, por me mundësi dhe mirëkuptim. “Jo me arrogancë, por...
précis

Si ta kuptosh nëse do të përshtatesh apo do të përjashtohesh nga e ardhmja që po troket

Në një epokë të ndryshimit të pamëshirshëm dhe të ardhmeve të pasigurta, qeveritë dhe të gjithë individët po luftojnë me çështje teknologjike, politike dhe sociale unike të shekullit njëzet e një. Si duhet t’i përgjigjemi fenomeneve të ditëve moderne, siç janë kompjuterët e frikshëm inteligjentë, globalizimi dhe epidemia e lajmeve...
Lajme

Vjosa Osmani sapo e ka shkelur Kushtetutën e Kosovës

Sipas ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani sapo e ka shkelur Kushtetutën e vendit. U.d. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë dekorata post mortem me Medaljen Presidenciale të Meritave për 18 profesionistë shëndetësorë, të cilët humbën jetën në detyrë në...
Lajme

Mbrojnë Jahjagën: Motrat Avdiu sulmojnë profesor Blerim Latifin

Aktivistet e njohura, motrat Arta dhe Zana Avdiu, kanë reaguar ndaj profesorit Blerim Latifi, pasi ky i fundit në një shkrim në Facebook, kritikoi ish-presidenten Jahjaga për ndërhyrjet estetike. “Problemi është tjetër kund: ndërhyrjet kirurgjike për të zbukuruar fytyrën bijnë në kundërshtim me misionin e avokatisë së barazisë gjinore dhe...
Lajme

Mashtrimi Akademik: UBT përmes publikimeve të vjedhura nga profesorë të huaj, manipulon Webometrics dhe studentët

Pas një hulumtimi mbi një mujor, Gazeta Blic sjellë skandalin e mashtrimeve me citime, të cilat Kolegji UBT i ka bërë, duke përfituar kështu në mënyrë jomeritore në rangimet e webometrics. Rangimi Webometrics edhe pse vlerëson vetëm performancën e webit të universiteteve nëpër botë, ka fituar rëndësi të madhe pas...
1 2 3 4
Page 1 of 4