archive1 Dhjetor, 2020 - 23:57

Shëndeti

Vaksina antiCovid, ja kur mund të nisë shpërndarjen e Pfizer

Firmat farmaceutike Pfizer dhe BioNTech mund të nisin shpërndarjen në Evropë të dozave të vaksinës së tyre të përbashkët anti-COVID që këtë muaj. Firmat dërguan këtë të martë aplikimin e tyre pranë Agjencisë Evropiane të Barnave “EMA” për aprovimin për përdorim urgjent të produktit të tyre, që renditet mes vaksinave...
Lajme

Ministri Zemaj tregon se kur do të largohet ora policore

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka folur lidhur me masat e vendosura nga Qeveria e Kosovës për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit në vend. Kurse sa i përket orës policore që po aplikohet në disa komuna të Kosovës, Zemaj theksoi se ora policore nuk do të hiqet derisa të ketë...
Biznes

Trusti: Ja si duhet të aplikoni për t’i tërhequr kursimet tuaja!

Teksa qytetarët janë në pritje që nesër (mërkurë) para deputetëve të jetë në rend dite Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, tërheqja e 10% nga Trusti, është pika që ka marr vëmendje më së shumti. Zëdhënësi i këtij institucioni, Jeton Demi, thotë se kurdo që ligji të aprovohet, ata janë gati për...
Lajme

Banorët e kësaj lagjeje në Prishtinë janë në hall nga hajnat

Lagja “Arbëria” në Prishtinë është në hall nga hajnat. Këtë e vërtetojnë edhe disa fotografi të kapura nga sinjalet e kamerave të sigurisë atje. Aty shihen dy persona të maskuar të cilët tentojnë të hyjnë në një shtëpi. Fotografitë janë publikuar nga “Vrojtuesit e Lagjes”, ku edhe është bërë thirrje...
Shëndeti

Të dhënat e reja janë mahnitëse: Vaksina e Moderna është 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda me COVID-19

Kompania farmaceutike Moderna aplikoi të hënën pranë Administratës Ushqimore dhe Barnave të SHBA-së (FDA) për autorizimin e vaksinës së saj ndaj COVID-19. Moderna tha se planifikoi gjithashtu të aplikonte për autorizim nga Agjencia Evropiane e Barnave të hënën. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, kompania i kërkoi FDA-së të rishikojë një grup...
Interesante

Zhduket skulptura “e veçantë” nga druri në Gjermani

Policia gjermane i ka nisur hetimet për zhdukjen e një skulpture të bërë nga druri në një zonë malore në Bavari. Skulptura e kishte formën e organit gjenital mashkullor. Objekti dy metra i gjatë duket se është copëtuar me mjete të mprehta gjatë fundjavës, raportoi një gazetë lokale gjermane. Skulptura...
ShowBiz

Këngëtarja kosovare mbush 43 vite jetë, ende “beqare”

Këngëtarja e njohur kosovare, Vjollca Haxhiu sot feston ditëlindjen e radhës. Haxhiu sot mbush 43 vite jetë, shkruan IndeksOnline. Ndonëse ka kohë që nuk ka folur për jetën e saj private, ajo edhe më tej vazhdon të deklarohet beqare. Kujtojmë faktin se ndër vite ajo ka lansuar këngë nga më...
Lajme

Ja kur mund të kemi masa të reja nga Qeveria

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka njoftuar se pritet të ketë masa të reja për festat e fundvitit, shkruan IndeksOnline. Ai tha se nga nesër do të ketë zbatim rigoroz të masave aktuale, ndërsa pritet që së shpejti të publikohen masat e reja për ditët e festave. “Masat do të...
Lajme

Hoti jep lajmin e shumëpritur për vaksinën antiCovid

Kryeministri Avdullah Hoti ka folur rreth gjendjes së krijuar nga pandemia Covid-19 në vend, në veçanti për sigurimin e vaksinës antiCovid, shkruan Insajderi. Hoti ka bërë me dije që Kosova është në rrugën e duhur për sigurimin e vaksinës kundër Covid-19. Përmes konferencës për media, kryeministri u shpreh se do...
1 2 3
Page 1 of 3