archive15 Nëntor, 2020 - 23:59

précis

Ky fqinji i veriut të zi

Poezi nga Gëzim Ajgeraj KY FQINJI I VERIUT TË ZI Sa shumë i mishëruar në të kaluarënsuvenir e ruan amanetingjysh e stërgjysh e kish kriminel Mbi kokarda ia kishin gravuar simbolikën e krimitqë të ia ruante etjen hegjemonistendër brezni Me gjak njeriu e ushqen etjen çdo natëpërpara gotën e mbushur...
Sporti

Gjyqtari polak ia fal tri pikë Sllovenisë përballë Kosovës

Sllovenia ka fituar me rezultat 2-1, përballë Kosovës me një penallti të akorduar nga gjyqtari polak në minutat shtesë. ‘Dardanët’ humbën 1:2 sfidën kundër Sllovenisë, e vlefshme për xhiron e pestë në Ligën C në Ligën e Kombeve. Pjesa e parë përfundoi me rrjeta të paprekura, me një loje të...
Lajme

Situatë e rënduar me COVID-19, Zemaj në Klinikën Infektive

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha se tash e nëntë muaj, Klinika Infektive është epiqendra e pacientëve të infektuar me COVID-19, brenda 24 orëve në 7 ditë të javës. Zemaj deklaroi se ekipi i mjekëve dhe personeli shëndetësorë, edhe pse me numrin e madh të pacientëve, asnjëherë nuk janë dorëzuar....
Tech

Nëse dëshironi të blini një iPhone 12, prisni edhe pak – Ja pse!

Nëse dëshironi të blini një iPhone 12 ose një iPhone 12 Pro, mund të kurseni shumë para me pak durim. Krahasuar me konkurrencën Android, pajisjet Apple janë relativisht të qëndrueshme në çmim. Por edhe iPhone 12 mund të bëhet shumë më lirë në tregun e hapur pas disa muajsh, siç...
Op/Ed

Qe pse sot Albini kishte të drejtë

Shkruan: Berat Buzhala Lideri i LVV-së sot u desh ta heqë pardesynë e profetit dhe ta veshë atë të politikanit, duke rrezikuar ta humbë mbështetjen e pjesës më radikale të mbështetësve. Teksti i aktakuzës për Thaçin, Veselin, Selimin dhe Krasniqin, e ka ndryshuar krejtësisht lojën politike. Ajo aktakuzë paraqet një...
Tech

Nuk e besonte virusin, infektohet me Covid-19 miliarderi Elon Musk

Kreu i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk pranoi se me shumë gjasë është një prej të ashtuquajturave “raste të buta” të koronavirusit, por sërish e theksoi se në testet që kishte bërë në disa laboratorë, kishte marrë rezultate të ndryshme. Miliarderi ka qenë skeptik ndaj pandemisë, dhe në fillimin e...
Op/Ed

Kosova dhe sfidat në periudhën e pasluftës

Shkruan: Bedri Halimi Duke pasur parasysh rrethanat aktuale rreth zhvillimeve në Gjykatën Speciale, vetvetiu shtrohen shumë pyetje dhe dilema: Pse ndodhi kjo? Si ndodhi kjo? Kush na e bëri këtë? Çka synohet përmes këtyre gjërave? Çka duhet të bëhet nga ana jonë? etj… GABIMET TONA Meqenëse lufta është zhvilluar në...
1 2 3 4
Page 1 of 4