archive12 Nëntor, 2020 - 23:59

Lajme

Vetëvendosja distancohet nga qëndrimi i Albulena Haxhiut

Deputeti i LVV-së, Hekuran Murati thotë se kanë dalë fjalët e Vetëvendosjes se nuk bën të formohet një gjykatë e tillë një etnike pasi do të barazohen krimet e Serbisë me luftën e UÇK-së. “Edhe deputetët që e kanë votuar atë gjykatë tashmë vet po shprehen se janë penduar”, ka...
Lajme

Këto janë masat e qeverisë që hyjnë në fuqi nga nesër

Ndalohet hyrje-daljet nga ora 19 në komunat me rrezikshmëri të lartë. Veturat lëvizin pa pengesë këtu në hyrje të Prishtinës. Por, gjithçka do të ndryshojë të premtën në mbrëmje. Duke filluar nga ora 19:00 në këtë vend do të vendoset policia e Kosovës për të ndaluar hyrjet e daljet në...
Lajme

OBSH: Ne jemi lodhur nga koronavirusi, por ai nuk është lodhur nga ne

Njerëzit po lodhen nga pandemia e koronavirusit por duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të vazhdojnë të marrin masa paraprake ndërsa bota pret një vaksinë, tha të enjten shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus, transmeton Gazeta Metro. 11 muaj në pandeminë që ka vrarë më shumë se 1.2...
Shëndeti

59 përqind e kosovarëve nuk kanë pirë asnjëherë cigare

Numri i duhanpirësve në Kosovë nga viti në vit duket se është në rritje. Sipas një raporti të ESPAD, deri në vitin 2019, 41 përqind e kosovarëve e kanë pirë së paku njëherë cigarën, transmeton Indeksonline. Kurse 59 përqind e anketuesve kanë bërë me dije se asnjëherë nuk e kanë...
Op/Ed

Rruga për në Hagë dhe “gjenialiteti” i Lulzim Bashës

Shkruan: Rexhë Gegaj Jose Pablo Baryaber, ish udhëheqësi i shtyllës së katërt të UNMIK-ut, i cili pas luftës kishte shërbyer në Kosovë, ka shkruar një libër auto-biografik. Aty përmenden shumë gjëra. Por, njëra është me rëndësi jetike për situatën e krijuar tani në Kosovë. Ndër të tjera ai e sqaron...
Lajme

Ish-komandanti i UÇK-së i përgjigjet Vuçiqit pasi përmendi luftën: Jemi këtu dhe të presim

Ish-komandanti i Betejës së Koshares, Xhafer Gashi sot në Frontal të T7 i është kundërpërgjigjur deklaratave të presidentit Aleksander Vuçiq se me Kosovën mund të shpërthejë një konflikt i ngrirë si në rajonin mes Azerbajxhanit dhe Armenisë. Gashi që aktualisht drejton komunën e Obiliqit tha se kosovarët do të qëndrojnë...
1 2 3 4
Page 1 of 4