archive10 Nëntor, 2020 - 23:44

Op/Ed

Fuqia e dashurisë

Shkruan: Batjar Halili - Psikolog Meqenëse emocionet kanë një ekuivalent kimik në trup, ato gjithashtu kanë efekte në shëndetin tonë fizik. "Shumë studime gjatë 20 viteve të fundit kanë treguar se dashuria dhe shpresa  së bashku me të gjitha emocionet e tjera pozitive,  kanë efekte pozitive në trup dhe kanë...
Shkencë

A është i pijshëm uji që u zbulua në Hënë, flasin shkencëtarët

Të hënën, shkencëtarët e NASA-s njoftuan se kishin zbuluar ujë molekular në Hënë, të bllokuar në akull nëpër sipërfaqen hënore. Nga të dhënat, ata vlerësojnë se ka rreth 40,000 kilometra katrorë ujë në Hënë. Shumë ujë do të thotë implikime të mëdha për ambiciet për të krijuar një prani të...
Lajme

Gjendet pa shenja jete një i ri në Prishtinë

Një person rreth 20-vjeç i gjinisë mashkullore është gjetur i vdekur sonte rreth orës 18:00 në rrugën “Skender Matallari”, në Prishtinë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, i cili tha se vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes....
Lajme

Albin Kurti i dërgon letër Joe Biden, i uron postin e Presidentit

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot i ka shkruar një letër urimi Presidentit të zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden, shkruan IndeksOnline. Përmes kësaj letre, Kurti i ka uruar në emër të Vetëvendosjes Biden dhe Senatoren Harris për zgjedhjen si President dhe Zëvendës Presidente e Shteteve të Bashkuara. Kurti ia...
Sporti

Këtu mund ta ndiqni meçin e Florian Markut kundër Mweemba

Sonte boksieri i njohur shqiptar, Florian Marku do rikthehet në ring pas 11 muajsh. Ai do të ndeshet me boksierin, Muma Mweemba, transmeton Indeksonline. Marku ka 6 ndeshje si boksier profesionist dhe ka arritur të fitoj të gjitha ndeshjet. Eventi ka filluar derisa ndeshje e Markut do të zhvillohet në...
Lajme

Osmani: Nuk është momenti që të vazhdohet dialogu me Serbinë

Ushtruesja e Detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani, ka folur për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë si dhe presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden në këtë proces. Osmani vlerëson se nuk është momenti që të vazhdohet dialogu me Serbinë, këtë kërkesë e ka pasur edhe AAK-ja...
1 2 3 5
Page 1 of 5