archive9 Nëntor, 2020 - 20:44

Lajme

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty nuk ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë...
Op/Ed

Si të zbulojë nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19!

Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar). Shkruan: Dr. Besim Morina, pulmolog Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë nëse...
ShowBiz

Çifti shqiptar nga Cyrihu që po ‘pushton’ Instagramin

Njomza dhe Rinori zhvillojnë jetën e tyre në Cyrih të Zvicrës. Përditshmërinë e tyre e shfaqin në rrjetet sociale, ku ndiqen nga një numër i madh i njerëzve. Numri i ndjekësve u rrit sidomos gjatë periudhës së karantinës. Mirëpo, si e arritën famën? “Këtë famë e kemi arritur vetëm nga...
Lajme

A është ftuar Xhavit Haliti nga Gjykata Speciale?

Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti është i thirruri i radhës nga Dhomat e Specializua të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Nënkryetari i Partisë demokratike të Kosovës, ka thënë se është thirrur nga Gjykata Speciale. Ai ka thënë se nuk i është caktuar një kohë se kur do të intervistohet. Në një...
Lajme

Zbulimi i vaksinës kundër COVID-19, vjen lajmi i mirë nga OBSH

Një vaksinë kundër COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në mars të vitit 2021, gjë që së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë, tha të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore...
Lajme

“Unë jam shqiptar, nuk jam as katolik as musliman”, Latifi: Krasniqi sot ua tregoi vendin të gjithë horrave

Profesori i filozofisë dhe analisti politik, Blerim Latifi, ka komentuar rreth akuzave absurde që Gjykata Speciale ka bërë në drejtimi të akuzuarve, ku veçonte viktimat si katolik duke lënë përshtypje se në Kosovë ka pasur vrasje në baza fetare, shkruan Gazeta Metro. Latifi ka thënë se për 22 vite Milloshevici dhe...
Lajme

Fotografi e papublikuar më parë: Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Jakup Krasniqi pas përfundimit të luftës

Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi, tashmë gjenden në Gjykatën Speciale, ku po akuzohen për një seri krimesh të pretenduara nga kjo gjykatë. Gjatë ditës, është mbajtur seanca e parë dëgjimore ndaj ish-zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqit. Ai ka mbajtur një fjalim të zjarrtë përballë prokurorëve...
Lajme

Porosia e babait të Hashim Thaçit, për Gjykatën Speciale

Haxhi Thaçi, babai i ish Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se i biri i tij qëllimin e vetëm e ka pasur që të punojë që Kosova të lirohej. Një ekip i Klan Kosova ka qëndruar sot në familjen Thaçi në Burojë të Skënderajt, në kohën kur po mbahej...
Lajme

Këto janë masat e reja që pritet të votohen në qeveri, ndalohen hyrje-daljet dhe mbyllen kafenetë

Në një dokument të siguruar nga Radio Evropa e Lirë, thuhet se autoritetet kompetente shëndetësore kanë propozuar marrjen e masave të reja për parandalimin e përhapjes së koronavirsuit. Për këto masa, aktualisht është duke u diskutuar në Qeverinë e Kosovës. Komunat e Kosovës, sipas këtij, propozimi të Ministrisë së Shëndetësisë...
1 2 3 4 5
Page 3 of 5