archive9 Nëntor, 2020 - 23:55

Lajme

A mund ta gjeni se çfarë nuk shkon në foton e Biden dhe Harris që po komentohet nga të gjithë ?

Ish-kandidatja për presidente të SHBA, Hillary Clinton ka postuar një foto në rrjetet sociale të presidentit të zgjedhur, Joe Biden dhe zëvendëspresidentes Kamala Harris. Fotoja më lart është bërë nga brenda në makine, ndërsa Biden dhe Harris shfaqen duke qeshur. “Mirëmëngjesi”, shkruan Hillary Clinton krah fotos. Por ajo që bie...
Lajme

Rusia i jep fund luftës në Nagorno-Karabakh, firmoset pakti i paqes

Përfundon lufta në Nagorno-Karabakh. Sot është firmosur marrëveshja mes Presidentit azer Aliyev, kryeministrit armen Pashinyan me ndërmjetësimin e Vladimir Putin për t’i dhënë fund konfliktit. Por cilat janë pozicionet finale, kush humbi dhe kush fitoi? Azerbajxhani ruan territorin që rimori në Nagorno-Karabakh, ndërsa Armenia tërhiqet. Azerbajxhani dhe Armenia ranë dakord...
Lajme

Berisha për Specialen: UÇK e ka betejën e fundit kundër Serbisë

Ish luftëtari i UÇK-së, Zafir Berisha, është shprehur se nuk është ndier mirë kur ka parë sot në sallën e gjyqit të Gjykatës Speciale, ish Presidentin Hashim Thaçi dhe ish Kryetarin e Kuvendit, Jakup Krasniqi. “Nuk ishte ndjenjë e këndshme të shohësh miqtë dhe luftës që dhanë gjithçka nga vetja...
Lajme

Kokalari zë ngusht Haki Abazin live në emision: Pse ke zyrë në Beograd dhe cila është lidhja juaj me Serbinë?

Evi Kokalari një aktiviste e njohur republikane ka gozhduar në një emision live ish-zëvendëskryeministrin e Kosovës në qeverinë e Albin Kurtit, Haki Abazin. Ajo i ka kërkuar atij që të përgjigjet për zyrën e tij në Beograd dhe lidhjet e tij me Serbinë? “Juve personalisht keni pasur zyrën në Beograd...
Lajme

Çka do të ndodh nesër në Kosovë?

Për ditën e nesërme, më 10 nëntor 2020 janë paralajmëruar të zhvillohet kjo ngjarje në Kosovë. 10:00- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të Inspektoratit Policor të Kosovës lidhur me kërkesën e Veton Elshanit dhe 175 zyrtarëve të tjerë...
Lajme

Mund të dështojë miratimi i masave të reja anti-COVID

Nesër mund të dështojë miratimi i masave të reja anti-COVID. Burime të Klan Kosovës brenda qeverisë së Kosovën bëjnë të ditur se disa nga ministrat e kabinetit qeveritar janë kundër këtyre masave. Votimi i masave të reja ishte paraparë që të bëhej sonte në mbledhjen e ekzekutivit, por që do...
Lajme

Aksident fatal në këtë vend, humbin jetën dy të rinj nga Shkupi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në autostradën Pragë- Ústínad Labem të Çekisë. Si pasojë e një aksidenti tragjik kanë humbur jetën dy të rinj nga Shkupi, shkruan Tetovasot përcjell Klan Kosova. Bëhet fjalë për M.B (30 vjec) dhe D.B. (27 vjec), të cilët po ktheheshin nga vendlindja....
Lajme

Këto janë fjalët e Joe Biden për për vaksinën anti-COVID

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së Joe Biden ka përshëndetur sot “lajmin pozitiv në luftën” kundër koronavirusit, pas njoftimit për “përparimin e bërë drejt një vaksine të suksesshme”, por shtoi se procesi duhet “të jetë i bazuar në shkencë dhe plotësisht transparent”. “Së shpejti, pritja është që FDA të drejtojë procesin...
Lajme

Konjufca: Nuk mund të inkriminohet UÇK kur nuk ka fakte e dëshmi

Ndërkohë që në aktakuzën e publikuar ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së janë përfshirë disa vrasje të figurave politike, ish ministri i jashtëm, Glauk Konjufca nuk e pranon përfshirjen e ushtrisë në këto ngjarje. Në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo” ai deklaroi se nuk ka fakte që të inkriminojnë UÇK-në në këto...
Op/Ed

Le të vdesë nëna, apo bashkëshortja?

Nëna ime është nëna ime, por bashkëshortja ime është edhe nëna e fëmijëve të mi. Bashkëshorten time e kam zgjedhur për të krijuar familje, me vetëdije të plotë, me paramendim dhe plotësisht i dashuruar. Për lindjen nuk kisha vendosur unë, ashtu si as fëmijët e mi. Fëmijët nuk i kemi sjellë në këtë botë...
Lajme

Azerbajxhani: Helikopteri rus u rrëzua aksidentalisht

Azerbajxhani ka njoftuar se aksidentalisht ka rrëzuar një helikopter ushtarak rus pranë kufirit me Armeninë, transmeton Anadolu Agency (AA). "Pala azerbajxhanase i kërkon falje palës ruse për këtë incident tragjik, i cili është aksidental dhe nuk është drejtuar kundër palës ruse", tha Ministria e Punëve të Jashtme e Azerbajxhanit. Në...
1 2 3 5
Page 1 of 5