archive5 Tetor, 2020 - 22:50

Lajme

​Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës ndriçohet me ngjyrë rozë

Në kuadër të muajit kundër kancerit të gjirit, ndërtesa e Kuvendit të Kosovës sonte është ndriçuar me ngjyrë rozë, në shenjë solidarizimi me nënat, gratë dhe vajzat që përballen me këtë sëmundje të rrezikshme. Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani me këtë rast ka kërkuar nga institucionet përgjegjëse t’i shtojnë kapacitetet...
Lajme

Demaj: Në asnjë shkrim timin nuk ka antikomtarizëm

Deputeti dhe historiani, Frashër Demaj është përfshirë në debatin e fundit për një libër ku një nga citatet në këtë libër e quan masakrën e Reçakut “incident”. Demaj në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se ndaj tij po bëhet një luftë speciale në lidhje me...
Lajme

Frashër Demaj: Masakra e Reçakut ka qenë masakër, incident e ka quajtur gazeta serbe “Vreme” (JA FAKTET)

Akademik Frashër Demaj, në emisionin Debat Plus në TV Dukagjini ka deklaruar se Masakra e Reçakut ka qenë masakër. “Ajo që ka ndodhur në Reçak, është masakër e cila është e mirënjohur jo vetëm për historiagrafinë shqiptare por edhe ndërkombëtare. Për këtë masakër kanë ofruar burime të ndryshme. Në botimin...
Lajme

Kosova e vitit 1980 (VIDEO)

Interpretimin e parë të emrit ‘’Kosova’’, e ka bërë akademiku kroat Josip Rogliç, i cili thotë se: ‘’e tërë terminologjia gjeomorfologjike dhe emrat gjeografikë të Gadishullit Ilir janë të gjuhës ilire’’, duke ardhur dhe në përfundim që, terminologjia e emrit gjeografikë ‘’Kosova’’, i takon gjuhës ilire. Po ashtu interpretimin gjeografik...
Lajme

Hoti jep lajmin e mirë

Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, kanë pritur sot një delegacion të Institutit gjerman “Robert Koch”, me të cilin kanë biseduar për situatën epidemiologjike me pandeminë COVID – 19. Në takim u diskutua për një sërë temash, si trajnimi i stafit mjekësor për trajtim emergjent të pacientëve,...
Lajme

COVID-19 i merr jetën edhe një tjetër mjeku të njohur

Është ndarë nga jeta në moshën 72 vjeçare, dr.Esat Pashaj. Mjeku i njohur i Skraparit prej 9 ditësh ishte i shtruar në terapi intensive, në Spitalin Infektiv ku edhe ndërroi jetë. I prekur nga koronavirus në një stad të avancuar, mjeku nuk mundi dot t’ia dilte, duke ndërruar jetë në...
1 2 3 5
Page 1 of 5