archiveShtator 2020

Lajme

147 raste të reja me koronavirus në Kosovë, janë nga këto qytete

Raporti i plotë nga IKSHPK: 197 TË SHËRUAR DHE 147 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 534 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej...
précis

Regjisori kosovar merr çmim për regji në New York

Regjisori i filmit “Klithma”, Korab Lecaj, është shpërblyer mbrëmë me çmimin special “Outstanding Achievement in Directing” apo “Arritje të jashtëzakonshme në regji”, në edicionin e 9-të të International Filmmaker Festival of New York”, festival i cili tradicionalisht mbahet në New York, SHBA Ky çmim regjisorit Lecaj i është ndarë për...
Shëndeti

Ku dallon një grua e mençur, nga një grua inteligjente

Një grup psikologësh hasën 8 dallime mes një gruaje të mençur nga një grua inteligjente: 1. Kur një grua inteligjente zbulon një gabim të kryer nga partneri i saj, ajo shpesh do t’ia tregojë atij deri në frazën fatale: “Unë të thashë!” Përkundrazi, një grua e mençur do ta mbështesë,...
Lajme

Dy turistë incizojnë Prishtinën, tallen me Bibliotekën Kombëtare

Dy turistë që kanë vizituar Prishtinën, si duket para pandemisë, kanë publikuar një video ku kryesisht kanë folur për arkitekturën. Ata kanë identifikuar Bibliotekën Kombëtare si ndërtesën më të shëmtuar në Europë. Një person i quajtur Tal, i cili udhëton nëpër të gjithë botën, ka ardhur edhe në Kosovë ku...
Lajme

Dy punëtorë të KEDS-it e rrahin një person

Dy punëtorë të Kompanisë për Furnizim me Energji Elektrike (KEDS) janë arrestuar dje në rrugën “Dëshmorët e Kombit” në Deçan. Siç njofton Policia, ata dyshohet se pas një mosmarrëveshje rreth veturës që e kishin parkuar në vend të gabuar, e kanë rrahur një person që ishte duke punuar, shkruan Gazeta...
Lajme

A do të fillojë mësimi më 14 shtator?

Brenda dy javësh do të përfundojnë të gjitha përgatitjet e duhura për fillimin e vitit të ri shkollor 2020/2021 në kohë pandemie, thonë përfaqësues në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës në Qeverinë e Kosovës. Në anën tjetër, Sindikata e Bashkuar për Arsim dhe Shkencë dhe Kulturë, SBASHK, ka tërhequr vërejtjen...
1 139 140 141 142 143
Page 141 of 143