archive25 Shtator, 2020 - 20:58

Lajme

Përhpja e Covid-19, OBSH-ja vjen me një paralajmërim të frikshëm

“Ndërsa numri i vdekjeve globale nga koronavirusi afrohet në 1 milion njerëz, nuk është “e pamundur” të konsiderosh që numri të dyfishohet nëse vendet nuk punojnë në mënyrë uniforme për të parandaluar përhapjen e virusit”, tha të premten Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Është sigurisht e paimagjinueshme, por nuk është e...
Shëndeti

Shenjat e qarta se mund ta keni pasur virusin pa e ditur

A ka mundësi që e keni pasur COVID-19 dhe nuk e keni kuptuar? Ka mundësi, janë shenjat. “Shumica e njerëzve që infektohen me koronavirus përjetojnë simptoma, ku më të zakonshmet janë temperaturë e lartë dhe koll i thatë dhe i vazhdueshëm. Një përqindje e vogël e njerëzve përjetojnë simptoma më...
Lajme

Mbajtja e maskave, Ministria e Shëndetësisë me njoftim të rëndësishëm

Ministria e Shëndetësisë ka nxjerr në vendim të ri për masat e përgjithshme mbrojtëse kundër Covid-19. Pjesë e këtij vendimi është edhe udhëzuesi “Përdorimi i maskave dhe mbulesave të fytyrës në komunitet”. Sipas këtij vendimi, obligohet të gjithë banorët e Kosovës t’i bartin maskat në fytyrë në v eprimtaritë jashtë...
Lajme

Moti në Kosovë, çfarë na pret në fundjavë

Një ciklon i fuqishëm që ditën e sotme po zhvillohet mbi Itali, në mbrëmje dhe gjatë natës do të kalojë mbi rajon, kryesisht në pjesët veriore, bën të ditur Prishtina Weather. Shërbimi i meteorologjisë njofton se fronti i ftohtë i këtij cikloni pritet të kalojë mbi vendin tonë gjatë natës,...
Shëndeti

Koronavirusi: Kjo mund të jetë simptoma më e frikshme nga të gjitha

Edhe pse coronavirusi kategorizohet gjerësisht si një sëmundje e frymëmarrjes, muajt e fundit kanë treguar se virusi është jashtëzakonisht i aftë dhe, në disa raste, mund të sulmojë të gjitha organet kryesore të një person Kjo është arsyeja pse virusi ka simptoma, për disa të papërballueshme dhe për disa të...
Shëndeti

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Europë, por arsyet pse mund të ndodhë kjo janë të paqarta. Një mjek britanik ka thënë se koronavirusi po bëhet “më pak...
1 2 3 4 8
Page 2 of 8