archive30 Gusht, 2020 - 17:48

Lajme

Apple e vendosë Kosovën në hartë, por jo si shtet të pavarur

Gjiganti teknologjik amerikan, “Apple Inc.” për herë të parë e ka vendosur emrin e Kosovës në shërbimin e saj të njohur si “Apple Maps”, por jo edhe kufijtë ndërkombëtarë të këtij shteti. Kërkesa e mbi 197-mijë qytetarëve drejtuar me anë të një peticioni në “Change.org”, duket të jetë marrë parasyshë...
ShowBiz

“Idiot!”: Dafina përplaset me komentuesin në profilin e saj

Këngëtares Dafina Zeqiri mund t’i komentosh çfarëdo dhe kjo të kalojë pa ndonjë replikë. Por, duket se kur bëhet fjalë për miqtë e mikeshat, gjërat ndryshojnë. Së fundmi, këngëtarja e njohur është përfshirë në një përplasje me një prej komentuesve në foton e fundit të saj, krah shoqërisë së saj...
Biznes

Lajm i mirë/ Gjermania kërkon edhe 25 mijë punëtorë nga Ballkani: Ja kur pritet të hyjë në fuqi vendimi

Qeveria gjermane ka miratuar një vendim për zgjatjen e rregullave të imigracionit deri në vitin 2023, për fuqi punëtore të pakualifikuar nga Ballkani Perëndimor. Kjo lejon që qytetarët e Maqedonisë, Serbisë, Bosnjë e Hercegovinës, si dhe Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi, pavarësisht nga kualifikimet zyrtare të punësimit, të udhëtojnë...
Lajme

Aksidenti i rëndë në rrugën Prishtinë-Lipjan, vdes një person

Një vetaksident ka ndodhur dje pasdite në autostradën “Arber Xhaferi”, konkretisht në mes Lipjanit dhe Prishtinës, ku si pasojë një person ka humbur jetën. Sipas Policisë, është shkaktuar një aksident trafiku e i involvuar vetëm një veturë me ngasës mashkull kosovar. “Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar katër...
Lajme

Shkon në 516 numri i të vdekurve me koronavirus në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 460 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste...
Lajme

Hoti: Qytetarët dhe bizneset do t`i përfitojnë rreth 470 milionë euro nga pakoja e rimëkëmbjes ekonomike

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti nëpërmjet një postimi në Facebook, deklaroi sot se përfitimet për qytetarë dhe biznese nga projekt-ligji për rimëkëmbje ekonomike janë rreth 470 milionë euro. “Në analizën që Ministria e Financave i ka bërë këtij projekt-ligji, që është në pritje për miratim në Kuvendin e...
ShowBiz

E dashura e Feros rrëmben vëmendjen me bikinit rozë

Është një nga personazhet shqiptare që komentohet për porthuajse secilën lëvizje që e bënë. Fjala është për modelen shqiptare nga Maqedonia e Veriut, Arbenita Ismajli, e cila jo rrallëherë di tëi bëjë përvete dashamirët e saj me pozat sa joshëse aq edhe provokuese. Kështu ka bërë edhe sëfundmi, përmes një...
1 2 3
Page 2 of 3