archive27 Gusht, 2020 - 13:59

Lajme

Rritja e rasteve me Covid-19, Gjermania shtrëngon masat kundër virusit

Gjermania do të forcojë kufizimet mbi popullsinë rreth pandemisë koronavirus, e cila do të përfshijë, ndër të tjera, një rritje të gjobave për të mos bartje të maskave. Kjo tregohet nga projekt-marrëveshja midis rajoneve dhe qeverisë, në të cilën agjencia AFP kishte qasje. Autoritetet do të rritin kontrollet për të...
Lajme

Ministri Zemaj flet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka dorëzuar QKUK-së një donacion prej 238 oksigjeno-koncentratorë, shkruan Gazeta Sinjali. Lajmin e bëri të ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili ka njoftuar po ashtu se po përpiqen të futen në radhë që të sigurohet vaksina kundër COVID-19, në rast se aprovohet. “Po ashtu...
Lajme

Jo vetëm Çekia, edhe ky vend del pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka zhvilluar një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm nga Estonia, Urmas Reinsalu. Shteti estonez ka konfirmuar se do të jetë pro liberalizimit të vizave për Kosovën. “Zhvillova një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm nga Estonia, Urmas Reinsalu. Me homologun estonez theksuam...
Lajme

Amerika aprovon një test të shpejtë për koronavirusin

Administrata amerikane e ushqimit dhe ilaçeve (FDA) dha një aprovim për përdorimin urgjent të një testi për coronavirus nga Laboratorët Abbott, i cili mund të ndihmojë në plotësimin e nevojës për testime të shpejta për të ndaluar përhapjen e virusit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Abbott tha se planifikon...
ShowBiz

Rita Ora me një mesazh të rëndësishëm për Kosovën

Artisja me famë botërore Rita Ora, njëherish ambasadore e UNICEF UK, e cila vjen me origjinë nga Kosova, ka dërguar një mesazh për të gjithë qytetarët e Kosovës duke bërë thirrje për respektimin e masave mbrojtëse nga virusi COVID – 19. “Jam shumë e shqetësuar që aq shumë njerëz në...
Lajme

Qyteti i Kosovës ‘shëndrrohet’ në një Lazart të vogël

Policia në Deçan ka arrestuar katër të dyshuar për kultivim të bimëve narkotike Rasti ka ndodhur mëngjesin e së mërkurës në rrugën “Hajdar Kuqi” në Deçan, ka njoftuar policia në raportin 24 orësh. Sipas policisë, katër të dyshuarit si grup i organizuar, kanë kultivuar bimë narkotike. Gjatë operacionit të policisë,...
Lajme

Specialja nuk ndalet, fton edhe një ish-pjesëtar të UÇK-së

Gjykata Speciale tashmë është riaktivizuar me ftesa për ish-ushtarët e UÇK’së. Kreu i OVL-së, Hysni Gucati, ka njoftuar se sot Haga e ka ftuar edhe Skënder Zhitinë, ish-pjesëtarin e UÇK’së. Dje Specialja ka ftuar edhe Shemsedin Thaqin. Njoftimi i plotë: Sapo mora lajmin që i ftuari i radhës nga Gjykata...
BiznesLajme

Ja shtetet që prodhojnë më së shumti vetura

Lista e shteteve që prodhojnë më së shumti vetura, ja kush radhitet i pari. Shumica e veturave të reja në botë prodhohen nga fabrikat e Kinës. Sipas të dhënave të Organizatës Ndërkombëtare të Prodhuesve të Veturave, renditja e shteteve që kanë prodhuar më së shumti vetura në botë ka ndryshuar...
Lajme

Uragani me erë 240 km/h zhurmon drejt SHBA-së, alarmohen banorët

Uragani “Laura” me gjurmë të erës 240 kilometra në orë zhurmoi herët këtë mëngjes përgjatë bregdetit jug-perëndimor të shtetit amerikan Luiziana, afër kufirit me Teksasin. Mëngjesin e të hënës, Luiziana u godit nga uragani “Marco” që shkaktoi erëra dhe shira të rrëmbyeshëm në zonë. Frika për një valë të dytë...
1 2 3 4 5 6
Page 4 of 6