archive6 Gusht, 2020 - 23:36

Shëndeti

Pacientët me Covid-19 mund të kenë edhe këtë simptomë

Studimi i ri ka zbuluar nëse pacientët me Covid-19 mund të kenë skuqje të lëkurës dhe mpiksje gjaku. Ndërkohë Covid-19 filloi të përhapej me shpejtësi të madhe në Shtetet e Bashkuara, dermatologët filluan të shohin shenja të dyshimta në lëkurën e disa pacientëve. Ata kishin gishtërnj ngjyrë të kuqe ose...
Lajme

Çka do të ndodh sot në Kosovë?

Këto janë ngjarjet e paralajmëruara për ditën e premte (më 07 gusht) në Kosovë: Drejtori i përgjithshëm i ATK-së, Ilir Murtezaj mban konferencë për media, ku do të prezantojë aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura. Pjesë e këtij raporti do të jenë edhe aktivitetet shtesë që ndërlidhen më...
Lajme

Shefi i OBSH’së ka disa fjalë për vaksinën kundër virusit COVID-19

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi sot kundër çdo nacionalizmi përsa i përket vaksinave për Covid-19, duke bërë thrrje për bashkimin e mjeteve që lejojnë planetin të luftojë pandeminë. “Nacionalizmi vaksinor nuk është i mirë. Kjo nuk do të na ndihmojë”, tha ai gjatë...
Lajme

Mocioni ndaj Qeverisë Hoti nga VV-ja, reagon Kryeministri

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se VV nuk i ka votat e nevojshme për të rrëzuar Qeverinë. Ai tregoi edhe për polemikën e tij me deputeten e VV’së, Mimoza Kusari. Hoti, që është në izolim pasi ka Covidin, ishte akuzuar për mos respektim...
Lajme

Autobusi merr flakë në ecje

Një autobus ka shpërthyer në flakë ditën e sotme në Tiranë. Sipas policisë rreth orës 13:00,​ në Paskuqan si pasojë e një difekti teknik në pjesën e motorrit ka marrë flakë në ecje mjeti autobuz me drejtues shtetasin E.J. Nga zjarri nuk ka njerëz të lënduar, ka vetëm dëmë materiale....
Vjosa Osmani
Lajme

300 të vdekur me Covid-19, vjen reagimi i Vjosa Osmanit

Që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në Kosovë e deri më tani janë shënuar 300 viktima. Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani thotë se sot u shënua shifra e dhimbshme prej 300 jetësh të humbura; 300 ëndrra njerëzish u fikën në betejën kundër COVID-19, ku prapa secilit nga numra qëndron një histori e...
Shëndeti

Zbulohet pika e dobët e koronavirusit, bllokon ripordhimin e tij

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër koronavirusit dhe zbuluan se 3CLpro (C30 endopeptidaza) është një enzimë thelbësore në zhvillimin e virusit SARS-CoV-2. Proteazat e koronavirus 3CL janë objektiva të fortë terapeutik...
1 2 3 7
Page 1 of 7