archive2 Gusht, 2020 - 14:17

précis

Heroi i lirisë Remzi Ademaj i njohur si Komandant Petriti

Komandant Petriti - Remzi Ademaj u lind me 3 qershor 1952 në fshatin Zhur te Prizrenit.Remzi Ademaj ishte dhe do të mbetet njëri ndër patriotët ,ideologët, luftëtarët dhe komandantët më të shquar ne mbare Kosoven.Është i njohur me nofkën e luftës "Komandant Petrit Kodra". Për të siguruar eksistencën e familjes...
Lajme

Vdesin tre pacientë nga koronavirusi në këtë qytet të Kosovës

Kanë vdekur tre pacientë në Spitalin Regjional të Gjilanit. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar drejtori i Spitalit Ukshin Ismajli. Ismajli tha se njëri nga pacientët ishte i konfirmuar me COVID-19, ndërsa dy të tjerë ishin në pritje të rezultateve. ”Gjatë 24 orëve kanë vdekur tre pacientë nga regjioni...
Lajme

Çfarë po ndodh? Pas Covid-19, IKSHPK alarmon për një tjetër virus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës i ka bërë thirrje qytetarëve të kenë kujdes nga pickimi i mushkajave. Përmes një shkrimi, ata alarmojnë për Virusin e Nilit perëndimor i cili është shfaqur në Ballkan, por që në Kosovë ende nuk ka të sëmurë, shkruan Indeksonline. “Virus i Nilit perëndimor...
Lajme

Në kohën e pandemisë, qytetarët po përballën edhe me këtë gjë

Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale,...
Lajme

Shërohet pacienti i fundit me koronavirus në këtë shtet

Autoritetet shëndetësore në San Marino kanë bërë të ditur se është shëruar nga COVID-19 edhe pacienti i fundit. Pacienti ishte i shtruar në repartin infektiv të San Marinos, ndërsa në 48 orët e fundit nuk ka pasur simptoma. Sipas informacioneve, kufizimet në këtë vend do të hiqen ditët në vazhdim....
Lajme

Çka do të ndodh sot në Kosovë?

Këto janë ngjarjet e paralajmëruara për ditën e diel (më 02 gusht) në Kosovë: Agjenda e vizitës së kryeministrit Avdullah Hoti në Komunën e Dragashit: 10:00- Inspektim i punëve në rrugën Zhur-Dragash 10:30- Vizitë fabrikës për përpunimin e mishit “MEKA”, Plavë-Dragash 11:00 -Vizitë fermës “Qendra”, Plavë 12:00- Takim me fermerët...
Lajme

COVID-19, mbi 17.6 milionë të infektuar në të gjithë botën

ë të gjithë botën numri i personave të prekur nga COVID-19 ka arritur në më shumë se 17.6 milionë sipas statistikave të universitetit Johns Hopkins. SHBA vazhdon të udhëheqë me më shumë se 4.5 milionë të infektuar, ndjekur nga Brazili me 2.6 milionë raste dhe India me rreth 1.7 milionë...
Lajme

Policia ndalin katër ahengje në Gjakovë – mbyllen kafenetë

Aksion rigoroz i Policisë dhe Inspektoratit është duke u zhvilluar në tërë Kosovën, ku vetëm në Gjakovë janë mbyllur 5 lokale pasi nuk i kanë respektuar masat e qeverisë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Rastin e ka konfirmuar drejtori i Policisë në Gjakovë, Lumni Graishta. Ai ka thënë se...
1 2 3 4
Page 4 of 4