archive2 Gusht, 2020 - 16:26

Lajme

Ky është lajmi i fundit nga Klinika Infektive në QKUK

Gjithsejtë 926 persona po trajtohen për COVID-19 në spitalet në Kosovë. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur Shërbimi Spitalor dhe Universitar i Kosovës (SHSKUK). Sipas njoftimit të SHSKUK-së, 448 prej tyre janë të konfirmuar me koronavirus. Në respiratorë janë 20 pacientë, në CPAP 22 pacientë, ndërsa 390...
Lajme

LAJMI I FUNDIT: Treni godet veturën në Pejë

Një aksident ka ndodhur sot në fshatin Lutogllavë e Pejës, me ç’rast treni e ka goditur një veturë. Rastin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Pejës Fadil Gashi. “Po, mund të konfirmoj se në fshatin Lutogllavë një veturë është goditur nga treni”, tha Gashi për Klan Kosovën....
Lajme

Pagat prej 170 euro mund të ekzekutohen në këtë ditë

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka treguar se kur do të ndahen paratë e pakos emergjente. Ai u shpreh se kjo procedurë mund të nis gjatë javës së ardhshme, gjithmonë nëse presidenti Thaçi do ta dekretojë ligjin sa më shpejtë. “Duhet me prit që ligji të hyjë në fuqi. Kuvendi...
Lajme

Shërohen 133 persona nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

KSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 245 raste të reja me koronavirus në Kosovë kurse janë 133 persona janë shëruar. Gjatë 24 orëve të fundit,në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPKme metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 468 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...
Lajme

Shkon në 249 numri i të vdekurve nga COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Kosovës ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit kanë vdekur 13 persona. Numri i vdekjeve në total ka shkuar në 249. Në njoftimin e djeshëm numri i përgjithshëm i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë ka qenë 236. Ditëve të fundit numri i vdekjeve është rritur...
Lajme

245 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, janë nga këto qytete

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se në 24 orët e fundit 13 persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit dhe janë konfirmuar edhe 245 raste të reja. Ndërsa 133 pacientë që ishin të infektuar janë shëruar, shkruan Reporteri.net. Rastet pozitive vijnë nga këto komuna: komuna Prishtinë...
précis

Kush ishte Hasan Prishtina?

Një biografi e shkurtër e Hasan Prishtinës nga historiani Krenar Avdiu: Hasan Prishtina lindi më 1873 në Vushtrri në një familje patriote, u vra më 13 gusht 1933 në Selanik me atentat. Ishte patriot, demokrat, revolucionar i shquar që luftoi për lirinë e pavarësinë e atdheut, për demokratizimin e jetës...
1 2 3 4
Page 3 of 4